Alert RCB na Mazowszu. W Warszawie służby w gotowości

6 dni temu

Warszawa i część Mazowsza są w stanie podwyższonej gotowości w obliczu prognozowanych intensywnych opadów deszczu, które mają wystąpić 14 września. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alert dla powiatów białobrzeskiego, garwolińskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, Radomia, radomskiego, szydłowieckiego i zwoleńskiego, ostrzegając przed możliwością podtopień.

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce

Służby w pełnej gotowości Monika Beuth, rzeczniczka stołecznego ratusza, zapewniła w rozmowie z PAP, iż choć prognozy dla Warszawy nie są na tę chwilę alarmujące, to dynamiczna natura zjawiska wymaga czujności i przygotowania. W związku z tym prezydent Warszawy zwołał odprawę z udziałem wszystkich kluczowych służb, w tym Państwowej Straży Pożarnej, policji, Straży Miejskiej oraz przedstawicieli służb miejskich takich jak Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Zarząd Transportu Miejskiego, Zarząd Oczyszczania Miasta i Zarząd Zieleni Miejskiej.

Zalecenia dla mieszkańców W związku z wydanym alertem, mieszkańcy są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności. RCB zaleca, by nie zbliżać się do wezbranych rzek oraz monitorować komunikaty lokalnych służb na bieżąco. Warto również zabezpieczyć piwnice i niższe kondygnacje budynków przed ewentualnym zalaniem, a w przypadku nagłego pogorszenia pogody, być gotowym do ewakuacji na wyższe tereny.

Potencjalne konsekwencje Mimo iż Warszawa nie jest bezpośrednio wymieniona jako obszar o najwyższym ryzyku, dynamiczna zmiana warunków atmosferycznych może gwałtownie zmienić sytuację. Mieszkańcy powinni być przygotowani na możliwość szybkich podtopień, zwłaszcza w rejonach nisko położonych i blisko cieków wodnych.

Sytuacja wymaga od mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów zwiększonej uwagi i śledzenia komunikatów wydawanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz lokalne służby ratunkowe. Wspólne działania wszystkich służb mają na celu minimalizację ewentualnych skutków nadchodzącej niepogody i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Idź do oryginalnego materiału