Telefon stacjonarny, kiedyś nieodłączny element niemal każdego polskiego domu, w tej chwili znajduje się w zaledwie 7% gospodarstw domowych. Ta zmiana nastąpiła mimo, iż w sytuacjach awaryjnych, jak ostatnia awaria sieci komórkowej w powiecie górowskim, to właśnie telefon stacjonarny może uratować życie.
Fot. Warszawa w Pigułce
Alarm RCB – Przypomnienie o Znaczeniu Telefonów Stacjonarnych
14 listopada Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało alarm dotyczący awarii sieci komórkowej w powiecie górowskim, wpływającej na połączenia wychodzące. W komunikacie RCB przypomniało, iż w przypadku konieczności wezwania służb ratunkowych, mieszkańcy powinni korzystać z dostępnych telefonów stacjonarnych. To wydarzenie uwypukliło kluczową rolę, jaką te urządzenia mogą odgrywać w nagłych sytuacjach.
Uwaga! Alert RCB
„Uwaga! Awaria sieci komórkowej w pow. górowskim (dot. poł. wychodzących). jeżeli chcesz wezwać służby ratunkowe – użyj dostępnych w okolicy tel. stacjonarnych”.
Alert został wysłany do odbiorców na terenie powiatu górowskiego (woj. dolnośląskie). pic.twitter.com/xFetHIZ8r2
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) November 14, 2024
Współczesne Wykorzystanie Telefonów Stacjonarnych
Choć telefony stacjonarne są rzadkością w polskich domach, wielu operatorów przez cały czas oferuje je w swoich usługach, doceniając ich niezawodność i istotną rolę w sytuacjach kryzysowych. Telefon stacjonarny, niezależny od sieci komórkowych i często działający choćby podczas przerw w zasilaniu, stanowi solidne zaplecze komunikacyjne.
Zniknięcie Budek Telefonicznych
Wielu Polaków mogło zauważyć, iż z ulic polskich miast zniknęły budki telefoniczne, które przez cały czas są obecne w wielu europejskich krajach, takich jak Serbia, Wielka Brytania czy Włochy. Ich obecność w innych krajach podkreśla, iż publiczne punkty dostępu do telefonów stacjonarnych przez cały czas są ważnym elementem infrastruktury miejskiej.
W świetle niedawnych wydarzeń, warto rozważyć zachowanie przynajmniej jednego telefonu stacjonarnego w domu jako środka bezpieczeństwa. Również samorządy i zarządcy infrastruktury miejskiej mogą przemyśleć reintrodukcję publicznie dostępnych telefonów stacjonarnych, aby zwiększyć bezpieczeństwo i dostępność komunikacji w sytuacjach awaryjnych.
Telefon stacjonarny, choć w tej chwili często niedoceniany, może okazać się nieocenionym zasobem w trudnych czasach. Jego wartość w nagłych sytuacjach jest bezdyskusyjna, co pokazało ostatnie zdarzenie w powiecie górowskim.