Synoptycy w najnowszych prognozach pogody podają coraz więcej informacji dotyczących zbliżającej się dużymi krokami, tegorocznej zimy. Jak wskazano, już na początku grudnia w wielu regionach może pojawić się śnieg, a lokalnie ma się on choćby utrzymać do świąt Bożego Narodzenia. Cieplejszy niż zwykle może się okazać natomiast styczeń
Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.
Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali długoterminową prognozę pogody na okres od grudnia bieżącego roku do marca 2025. Ta natomiast pokazuje, iż niektóre miesiące będą cieplejsze niż zwykle w całym kraju. Ostatni miesiąc 2024 roku ma być typowy dla tej pory roku, o ile chodzi o temperatury, jedynie na zachodzie kraju może być nieco cieplej w porównaniu do zeszłych lat.
Natomiast suma opadów w całej Polsce powinna być wyższa od średniej z lat 1991-2020. Możliwe więc, iż grudniowe dni wypełnione będą słabym deszczem, deszczem ze śniegiem oraz śniegiem. Wskazano również, iż w teorii są szanse na białe święta w tym roku. Śnieg może również pojawić się w Sylwestra.
Z kolei początek przyszłego roku okaże się cieplejszy niż zwykle w całym kraju, nie oznacza to jednak, iż nie czekają nas mroźne temperatury. Wskazano jedynie, iż mrozy nie będą tak srogie jak we wcześniejszych latach. o ile chodzi o opady, to mają się one zmieścić w normie wieloletniej. Przeplatające się ze sobą chłodniejsze i cieplejsze dni sprawią również, iż w wielu miejscach panować będzie niebezpieczna gołoledź.
Luty jak co roku ma okazać się mroźny, a ponadto ma pojawić się wtedy więcej niż zwykle opadów. W całym kraju okresowo maja pojawiać się naprzemiennie deszcze ze śniegiem i opady śniegu. Jak wskazują synoptycy, początek wiosny zapowiada się natomiast cieplej niż zwykle. Według prognoz długoterminowych marzec będzie cieplejszy niż zwykle we wszystkich miejscach Polski, więc intensywne roztopy w tym czasie nie powinny nas zaskakiwać.
Należy jednak zaznaczyć, iż długoterminowe prognozy pogody są obarczone wysokim ryzykiem błędu, dlatego warto na bieżąco śledzić komunikaty pogodowe i aktualne prognozy.
Źródło: Interia