Wrocławskie szkoły i przedszkola spełniają marzenia dzieci z rodzin zastępczych już od 21 lat! Do tej charytatywnej akcji w tym roku przyłączyły się 154 placówki z Polski, a wśród nich 56 wrocławskich szkół i przedszkoli.
Ta niezwykła inicjatywa narodziła się we Wrocławiu 21 lat temu z pomysłu dwóch dyrektorek przedszkoli - Katarzyny Głowik-Jamróz i Jolanty Hejdy-Pawlak. Następnie dołączył do nich Sylwester Pajęcki – dyrektor Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania. W ten sposób powstał świąteczny projekt, który dziś angażuje setki placówek, a jego sercem pozostaje Wrocław.
- Święta to szczególny moment w roku - czas dzielenia się dobrem, miłością i wsparciem. Dlatego z ogromnym wzruszeniem i dumą patrzę na to, jak od 21 lat Aniołkowe Granie staje się symbolem wspólnoty, empatii i troski o dzieci z pieczy zastępczej. Jednak to, co czyni Aniołkowe Granie naprawdę wyjątkowym, to fakt, iż jego fundamentem są dzieci z naszych szkół i przedszkoli – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Każda placówka przystępująca do projektu jest w kontakcie z koordynatorem MOPS-u, który opiekuje się rodzinami zastępczymi. Szkoły i przedszkola dostają listę konkretnych marzeń i starają się je spełnić. Dzieci malują kartki, przygotowują prezenty i organizują kiermasze lub zbiórki, wnosząc do akcji euforia i energię.
Do tej pory udało się obdzielić podarunkami około 3 tysięcy wrocławskich dzieci przebywających w pieczy zastępczej.
- Razem pokazujemy najmłodszym, iż magia świąt to nie tylko dekoracje i prezenty, ale przede wszystkim otwartość na potrzeby innych. To lekcja empatii i solidarności, która kształtuje nasze dzieci od najmłodszych lat oraz promuje istotną ideę rodzicielstwa zastępczego - podkreśla Katarzyna Głowik-Jamróz, dyr. Przedszkola nr 56, jedna z pomysłodawczyń akcji.
We Wrocławiu mamy 550 rodzin zastępczych, w których przebywa 700 dzieci.
- Niestety wciąż 400 maluchów czeka w domach dziecka, z tego 100 to dzieci poniżej 10. roku życia. Dlatego tak ważna jest dla nas promocja rodzicielstwa zastępczego. Bo dla tych dzieci znalezienie rodziny to szansa na miłość, bezpieczeństwo i dom, którego tak bardzo potrzebują - podkreśla Monika Jopek, kierownik Zespołu Realizacji Zadań Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej z MOPS-u.
Jak co roku, zwieńczeniem Aniołkowego Grania będzie jubileuszowy koncert - 17 lutego w Teatrze Lalek. Zaproszone zostaną rodziny zastępcze, koordynatorzy szkolnych i przedszkolnych wolontariatów.