Nieamputowane marzenia
Od roku w Polsce istnieje damska reprezentacja kraju w ampfutbolu. To dyscyplina sportu o zasadach podobnych do piłki nożnej z tą różnicą, iż zawodniczki grają o kulach ponieważ mają amputowaną jedną z nóg (bramkarz ma amputowaną rękę). Drużyna ciągle się rozwija i przygotowuje do pierwszego międzynarodowego meczu, a w jej podstawowym składzie jest jedna z mieszkanek województwa podlaskiego – Anna Omielan.
W wieku dwóch lat straciłam nogę w wypadku rolniczym. Niedaleko domu mam pole, działkę ze zbożem i tam w wakacje po prostu podczas nieobecności rodziców poszłam sobie popatrzeć co się dzieje. Tam mój wujek prowadził snopowiązałkę no i niestety zboże było wysokie i nie zauważył mnie.
Od rehabilitacji do sportowej pasji
Jednym z elementów rehabilitacji po utracie części nogi było pływanie, które stało się pasją Ani. Reprezentując Polskę zdobywała tytuły mistrzowskie w Europie i na świecie. Brała też udział w paraolimpiadzie. Teraz stawia na karierę ampfutbolistki.
Fajnie jest uczyć się czegoś nowego od podstaw bo szybciej widać efekty tka na prawdę jeżeli uczymy się od podstaw. Gdy jesteś mistrzem trudniej widzieć efekty bo już jesteś najlepszy. A tutaj właśnie motywuje mnie to, iż codziennie mogę uczyć się czegoś nowego.
Podczas tych treningów widać faktycznie, iż Ania robi z każdego treningu, no postępy robi wielkie, czasami mi jest ciężko, iż nie nadążam za Anią, ale jakoś to wychodzi. Mówi Patryk Raniewicz, narzeczony Ani, który pomaga jej w indywidualnych treningach pomiędzy zgrupowaniami kadry.
Europejskie wyróżnienie
W ubiegłym miesiącu polska drużyna ampfutbolowa kobiet została nagrodzona przez UEFA za najlepszą inicjatywę sportową niepełnosprawnych. Przy okazji wręczenia statuetki, Ania miała okazję zobaczyć i dotknąć najważniejszego klubowego trofeum piłkarskiego w Europie – pucharu Ligi Mistrzów.