Anna Pol – autorka okładki słynnych „Chłopek” z wystawą w TDK

tarnobrzeg.info 1 miesiąc temu

Anna Pol w Galerii TDK prezentuje swoje grafiki i okładki książek. W czwartek 28 listopada odbędzie się w wernisaż wystawy „Książkowe przykłady” i spotkanie z artystką. Książki z jej projektami można znaleźć na półkach każdej księgarni, biblioteki i domowego zbioru. Anna Pol – ilustratorka, malarka, nagradzana projektantka okładek, koncepcji graficznej i typografii do prawie wszystkich książek wydawnictwa Marginesy zaprezentuje swoje prace w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Będzie to pierwsza taka jej wystawa.

Anna Pol stworzyła okładki do książek: m.in.: „Nasierowska” Zofii Turowskiej, „Zawód: fotograf” Chrisa Niedenthala , „Gajos” Elżbiety Baniewicz, „Dom ośmiu tajemnic” Liliany Bardijewskiej, książki kucharskiej Zofii Nasierowskiej i Janusza Majewskiego „Fotografia smaku”, „Mała Matura” Janusza Majewskiego, „Tajemnica rodzinna z Żydami w tle” Ireny Wiszniewskiej, „Peggy Guggenheim” Antona Gilla.

W Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury zaprezentowano kilkadziesiąt wielkoformatowych okładek autorstwa artystki. Zostały wybrane z około tysiąca zaprojektowanych przez nią dla największych wydawnictw w Polsce! Wśród nich nie zabrakło okładek do nowego przekładu serii wydawniczej „Anne z Zielonych Szczytów” Lucy Maud Montgomery (kompozycja inspirowana XVIII wiecznymi portretami cieniowymi ma przybliżyć młodym czytelnikom kanoniczną postać bohaterki), oraz serii opowiadań Ernesta Hemingwaya, które artystka również zilustrowała, a okładki do nich powstały w technice wycinanki.

Anna Pol stosuje kolaż, wykorzystuje fotografie, stare gazety, druki z lat 50-tych, haft, czasem również ilustracje innych autorów. Kieruje się ideą: „okładka nie jest o mnie, jest o książce, a dobra okładka promuje książkę i staje się jej symbolem”. Prace artystki są różnorodne: barwne, kontrastowe i radosne, czasem minimalistyczne, zawsze spójne z typografią, którą także sama projektuje. Czcionka tworzy klimat i charakter książki. Jej realizacje to najwyższa jakość w projektowaniu. Są nagradzane, stają się kultowe („Smoleńsk” Teresy Torańskiej, „Dymna” Elżbiety Baniewicz), stają się symbolami książek, tak się stało w przypadku „Chłopek. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak. Charakterystyczna obwoluta z kobietą dźwigającą ciężkie wiadra stała się jedną z najlepiej współcześnie rozpoznawanych okładek.

– Artystka ten charakter pracy określa jako współpracę i kompromis, głos autora i wydawcy – mówi Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska, która przygotowała wystawę. – Tworząc, działa w porozumieniu z wydawcą. Pomysły na realizacje pojawiają się na początku lektury, lub po przeczytaniu całości, najważniejsze jest to, by uchwycić klimat, pomysł, jak mówi, zawsze jest w książce.

Swobodę twórczą i własny język artystka odnajduje w malarstwie na płótnie i formach ceramicznych. Twórczość daje jej wytchnienie, „urlop od świata”. Fascynacje sztuką i emocjonalne przeżywanie natury: ptaki w locie, trawy, kwiaty, malowane szerokim gestem pędzla tworzą abstrakcyjne niemal formy. Anna Pol jest w ciągłym ruchu i twórczo eksperymentuje. Inspirują ja polscy mistrzowie ilustracji: Janusz Stanny, Teresa Wilbik i Henryk Tomaszewski.

Wystawie towarzyszą egzemplarze wybranych książek, do których okładki projektowała Artystka. Pochodzą z bibliotek prywatnych oraz wydawnictwa „Marginesy”, które objęło patronat nad wydarzeniem.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 listopada o godz. 17.30. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 stycznia.

Po spotkaniu z autorką, w Kinie Wisła będzie można także obejrzeć premierowo film pt. „Simona Kossak”. Warto przy tym dodać, iż Anna Pol także projektowała okładki nowych wydań książek autorstwa bohaterki tego filmu. Początek projekcji o godz. 18.30. Bilety w promocyjnej cenie 16 zł będzie można kupić w kasie TDK oraz online.

Wystawa odbywa się w ramach IV Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz objęty patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega Łukasza Nowaka.

***

Anna Pol – ilustratorka, malarka, nagradzana projektantka okładek, koncepcji graficznej i typografii do prawie wszystkich książek wydawnictwa Marginesy, autorka dizajnerskiej, nagradzanej porcelany (kolektyw pol_sztyma_wolna), jest absolwentką poznańskiej ASP (malarstwo), mieszka i pracuje w Poznaniu.

Info: TDK

Idź do oryginalnego materiału