Gmina Ścinawa przystąpiła do Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. Realizatorem Programu jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ścinawie.
Na czym polegają usługi asystencji osobistej?
Celem Programu jest zwiększenie szans osób z niepełnoprawnością na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia, dążenie do poprawy ich funkcjonowania w środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania potrzeb oraz włączenia w życie społeczne.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
• wsparcie uczestnika w czynnościach dnia codziennego,
• wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego,
• wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
• wsparcie uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Kto może zostać uczestnikiem Programu?
Uczestnikiem Programu może zostać osoba, która wymaga wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, która zamieszkuje na terenie miasta i gminy Ścinawa, w tym:
• osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
– o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo
– o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo
– traktowanym na równi do wyżej wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
• dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8, tj. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę niepełnosprawną, ale wyłącznie udzielenie jej pomocy lub wsparcia w realizacji osobistych celów.
Asystent osoby niepełnosprawnej realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji jej opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich (w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością).
Osoba niepełnosprawna w godzinach realizacji usług asystenta nie może korzystać z usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, ani innych usług finansowanych w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usług obejmujących analogiczne wsparcie finansowanych ze środków publicznych.
Kto może zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, muszą być spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnymi ochronie małoletnich (Dz.U. z 2024 poz. 560). Wymagane jest: 1) zaświadczenie o niekaralności; 2) informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru; 3) pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.
Osoba niepełnosprawna w pierwszej kolejności ma możliwość wskazania osoby, która będzie świadczyć usługi asystenta. o ile asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje realizator Programu (czyli M-GOPS w Ścinawie).
W jaki sposób można ubiegać się o zakwalifikowanie do udziału w Programie?
Nabór uczestników do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 dla Jednostek Samorządu Terytorialnego zostanie przeprowadzony w okresie od dnia 23 grudnia 2024r. do dnia 10 stycznia 2025 r. przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ścinawie.
Zgłoszenie uczestników Programu następuje na podstawie karty zgłoszenia, stanowiącej załącznik nr 1 do regulaminu rekrutacji, do której należy dołączyć:
• kserokopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu),
• kserokopia pełnomocnictwa notarialnego, orzeczenia lub zaświadczenia sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego (oryginał do wglądu) – jeżeli dotyczy;
• oświadczenie stanowiące załącznik nr 2 do regulaminu rekrutacji,
• klauzulą informacyjną RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stanowiąca załącznik nr 3 do regulaminu rekrutacji,
• klauzulą informacyjną RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025 Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ścinawie, stanowiąca załącznik nr 4 do regulaminu rekrutacji,
• oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem do udziału w Programie, stanowiące załącznik nr 5.
• Zaświadczenie o zatrudnieniu rodzica / rodziców w przypadku zgłoszeń w imieniu dzieci z niepełnosprawnością) lub oświadczenie w przypadku braku zatrudnienia.
Wyżej wymienione dokumenty opatrzone własnoręcznym podpisem kandydata/-tki lub jego/jej opiekuna prawnego należy złożyć w formie pisemnej:
1) osobiście w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ścinawie przy ul. T. Kościuszki 1, 59-330 Ścinawa, w godzinach urzędowania, tj.:
a) od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem wtorku) w godzinach od 7:30 do 15:30,
b) we wtorek od 8.00 do 16.00;
2) lub za pośrednictwem operatorów pocztowych na adres M-GOPS w Ścinawie.
W przypadku składania dokumentów rekrutacyjnych za pośrednictwem operatorów pocztowych – za datę złożenia dokumentów przyjmuje się datę wpływu do MGOPS w Ścinawie
3) lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawcze, tj.:
e-PUAP/MGOPSScinawa/SkrytkaESP).
W przypadku dokumentów przesłanych w postaci elektronicznej wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty.
WAŻNE:
1. Przed złożeniem dokumentów w ramach rekrutacji do udziału w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 należy zapoznać się z regulaminem rekrutacji.
2. Zgłoszenia, które wpłyną do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ścinawie będą rejestrowane według kolejności zgłoszeń.
3. Zgłoszenie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem kandydata do Programu.
4. Rekrutacja będzie prowadzona przez komisję rekrutacyjną składającą się z pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ścinawie.
5. Przyznając usługi asystencji osobistej w pierwszej kolejności mogą być zakwalifikowane osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia, które będą stanowiły minimum 50% uczestników Programu, są to:
• osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
• osoby posiadające orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
• osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi (czyli posiadające orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem co najmniej dwóch niepełnosprawności).
6. Przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby:
• osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich,
• osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
7. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością w pierwszej kolejności uwzględniane będą:
• dzieci rodziców aktywnych zawodowo;
• dzieci przebywające w rodzinach zastępczych;
• dzieci wychowujące się w gospodarstwie domowym z innym dzieckiem niepełnosprawnym;
• dzieci wychowywane przez jednego rodzica;
• dzieci korzystające z dodatkowych form aktywności, np.: zajęcia sportowe, terapia itp.;
• dzieci nie korzystające z usług asystencji osobistej w ramach w ramach innych projektów.
8. Realizator planuje objąć wsparciem w formie usług asystencji osobistej 7 osób niepełnosprawnych, w tym:
• trzy osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną
• dwie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności;
• jedną osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;
• dziecko od 6. do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
9. W okresie realizacji programu liczba uczestników może ulec zmianie.
10. Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ścinawie będą kontaktować się z osobami zakwalifikowanymi do Programu osobiście lub telefonicznie.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ścinawie pod numerami telefonu:
• 76 84 12 620 – sekretariat,
• 76 84 12 652 – pracownik socjalny.
KWOTA DOFINANSOWANIA: 237.713,12 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 242.213,12 zł