Auf Wiedersehen Austria

2 dni temu

Piłkarska reprezentacja Turcji uzupełniła grono ćwierćfinalistów mistrzostw Europy w Niemczech. Po emocjonującym meczu w Lipsku podopieczni włoskiego selekcjonera Vincenzo Montelli pokonali Austrię 2:1.

1/8 finału: Austria – Turcja 1:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Merih Demiral (1), 0:2 Merih Demiral (59-głową), 1:2 Michael Gregoritsch (66).

Żółta kartka – Austria: Romano Schmid, Philipp Lienhart. Turcja: Orkun Kokcu, Ismail Yuksek.

Sędzia: Artur Soares Dias (Portugalia). Widzów 38 305.

Austria: Patrick Pentz – Stefan Posch, Kevin Danso, Philipp Lienhart (64. Maximilian Woeber), Phillipp Mwene (46. Alexander Prass) – Konrad Laimer (64. Florian Grillitsch), Nicolas Seiwald, Christoph Baumgartner, Marcel Sabitzer, Romano Schmid (46. Michael Gregoritsch) – Marko Arnautovic.

Turcja: Mert Gunok – Mert Muldur, Abdulkerim Bardakci, Merih Demiral, Ferdi Kadioglu – Baris Alper Yilmaz, Ismail Yuksek (58. Salih Ozcan), Orkun Kokcu (83. Irfan Can Kahveci), Kaan Ayhan, Kenan Yildiz (78. Kerem Akturkoglu) – Arda Guler (78. Okay Yokuslu).

Było to drugie starcie tych ekip w tym roku. W marcu w meczu towarzyskim Austria zwyciężyła 6:1, a do tego jedyną bramkę dla Turcji zdobył jej kapitan Hakan Calhanoglu, który we wtorek pauzował za kartki.

Wydawało się, iż bez „centrum dowodzenia” jakość gry podopiecznych Montelli może ucierpieć, ale bardzo gwałtownie udowodnili, iż motywacji i determinacji im nie brakuje. Już w pierwszej minucie wykonywali rzut rożny, po którym Austriacy omal nie wbili sobie samobója. Skutecznie interweniował bramkarz Patrick Pentz, tyle iż odbił piłkę wprost pod nogi Meriha Demirala. Turecki obrońca mocnym strzałem dał swojej drużynie prowadzenie w 57. sekundzie, zdobywając drugiego najszybszego gola w historii mistrzostw Europy, a najszybszego w fazie pucharowej.

Rekord fazy grupowej padł także w trwającej edycji turnieju – w meczu z Włochami Albańczyk Nedim Bajrami wpisał się na listę strzelców w 23. sekundzie.

Wynik 1:0 utrzymał się do przerwy, choć przez pierwszych 20-25 minut tempo było niezwykle szybkie. Dopiero później Turkom udało się nieco uspokoić grę. Okupili to jednak żółtymi kartkami dla Orkuna Kokcu i Ismaila Yukseka, którzy w ćwierćfinale będą puazowali.

W drugiej połowie nie było już ani kartek, ani przestojów. Przy rzęsiście padającym deszczu Austriacy z dużą intensywnością dążyli do wyrównania, ale ponownie dali się zaskoczyć ze stałego fragmentu gry. Z rzutu rożnego precyzyjnie dośrodkował w 59. minucie gracz Realu Madryt Arda Guler, a głową Pentza pokonał bohater z pierwszej minuty – Demiral.

Siedem minut później był kolejny rzut rożny, tyle iż po drugiej stronie boiska, i również zakończył się golem. Po zgraniu piłki głową przez Stefana Poscha mocnym strzałem z bliska do siatki trafił Michael Gregoritsch – autor hat-tricka w marcowym, towarzyskim meczu tych ekip.

Od tego momentu ataki podopiecznych Niemca Ralfa Rangnicka nie ustawały, ale Turcy bronili się bohatersko i skutecznie. Najlepszą sytuację miał Christoph Baumgartner, który w czwartej doliczonej minucie uderzał na bramkę głową, ale niezwykłym refleksem wykazał się bramkarz Mert Gunok, wybijając na rzut rożny. Po nim nie było już zagrożenia i gdy tylko Turcy wybili piłkę z własnego pola karnego, portugalski arbiter Artur Soares Dias zakończył spotkanie.

W ćwierćfinale Turcja zmierzy się z Holandią, która kilka godzin wcześniej wygrała z Rumunią 3:0. Pozostałe pary ćwierćfinałowe tworzą Niemcy z Hiszpanią, Anglia ze Szwajcarią i Francja z Portugalią.

30 czerwca, niedziela

3. Anglia – Słowacja 2:1 po dogrywce (1:1, 0:1)

6 lipca, sobota

Anglia – Szwajcaria (Duesseldorf, 18.00)
Holandia – Turcja (Berlin, 21.00)

półfinały

9 lipca, wtorek

Hiszpania/Niemcy – Portugalia/Francja (Monachium, 21.00)

10 lipca, środa

Holandia/Turcja – Anglia/Szwajcaria (Dortmund, 21.00)

finał – 14 lipca, niedziela (Berlin, 21.00).

samobójcze:

1 – Samet Akaydin (Turcja dla Portugalii)
Riccardo Calafiori (Włochy dla Hiszpanii)

żółte (184):

Niemcy (5): Jonathan Tah (2), Robert Andrich, Maximilian Mittelstadt, Antonio Ruediger

Szkocja (5): Scott McTominay (2), John McGinn, Scott McKenna, Anthony Ralston

Węgry (7): Kevin Csoboth, Attila Fiola, Willi Orban, Andras Schafer, Callum Styles, Attila Szalai,

Barnabas Varga

Szwajcaria (7): Silvan Widmer (2), Remo Freuler, Dan Ndoye, Ricardo Rodriguez, Vincent Sierro,

Granit Xhaka

Hiszpania (6): Rodri (2), Dani Carvajal, Robin Le Normand, Alvaro Morata, Dani Vivian

Włochy (9): Riccardo Calafiori (2), Nicolo Barella, Bryan Cristante, Gianluigi Donnarumma,

Stephan El Shaarawy, Nicolo Fagioli, Gianluca Mancini, Lorenzo Pellegrini

Chorwacja (7): Marcelo Brozovic, Luka Ivanusec, Ivica Ivusic, Luka Modric, Marin Pongracic,

Josip Stanisic, Luka Sucic

Albania (7): Nedim Bajrami, Etrit Barisha, Armando Broja, Mirlind Daku, Klaus Gjasula,

Arber Hoxha, Elseid Hysaj

Słowenia (11): Jaka Bijol (2), Erik Janza (2), Jure Balkovec, Zan Celar, Vanja Drkusic, Zan Karnicnik,

Jon Gorenc Stankovic, Petar Stojanovic, Zan Vipotnik

Dania (9): Morten Hjulmand (2), Joakim Maehle (2), Joachim Andersen, Alexander Bah, Christian Norgaard,

Jannik Vestergaard, Jonas Wind

Serbia (8): Mijat Gacinovic, Nemanja Gudelj, Luka Jovic, Sasa Lukic, Nikola Milenkovic,

Aleksandar Mitrovic, Filip Mladenovic, Dusan Tadic

Anglia (7): Marc Guehi (2), Jude Bellingham, Phil Foden, Conor Gallagher, Kobbie Mainoo, Kieran Trippier

Polska (7): Paweł Dawidowicz, Robert Lewandowski, Jakub Moder, Bartosz Slisz, Wojciech Szczęsny,

Karol Świderski, Nicola Zalewski

Holandia (4): Denzel Dumfries, Donyell Malen, Jerdy Schouten, Joey Veerman

Austria (12): Patrick Wimmer (2), Marko Arnautovic, Christoph Baumgartner, Kevin Danso, Konrad Laimer,

Philipp Lienhart, Phillipp Mwene, Stefan Posch, Leopold Querfeld, Romano Schmid, Maximilian Woeber

Francja (6): Adrien Rabiot (2), Ousmane Dembele, Antoine Griezmann, Kylian Mbappe, Aurelien Tchouameni

Belgia (7): Dodi Lukebakio (2), Orel Mangala (2), Wout Faes, Youri Tielemans, Jan Vertonghen

Słowacja (6): Norbert Gyomber, Juraj Kucka, Peter Pekarik, Ivan Schranz, Milan Skriniar, Denis Vavro

Rumunia (7): Nicusor Bancu (2), Marius Marin (2), Andrei Burca, Razvan Marin, Nicolae Stanciu

Ukraina (3): Artem Dowbyk, Roman Jaremczuk, Juchym Konopla

Turcja (18): Samet Akaydin (2), Abdulkerim Bardakci (2), Hakan Calhanoglu (2), Orkun Kokcu (2), Ismail Yuksek (2),

Kaan Ayhan, Ugurcan Cakir, Zeki Celik, Arda Guler, Mert Gunok, Mert Muldur, Salih Ozcan, Kenan Yildiz

Gruzja (7): Anzor Mekwabiszwili (2), Zuriko Dawitaszwili, Giorgi Gwelesiani, Guram Kaszia, Giorgi Koczoraszwili,

Solomon Kwirkwelia

Portugalia (7): Rafael Leao (2), Francisco Conceicao, Pedro Neto, Ruben Neves, Joao Palhinha, Cristiano Ronaldo

Czechy (12): Patrik Schick (2), Tomas Soucek (2), Antonin Barak, Lukas Cerv, Vladimir Coufal, Tomas Holes,

Vitezslav Jaros, David Jurasek, Ladislav Krejci, Lukas Provod

Mistrzostwa Europy 2024 – najszybciej zdobyte bramki

Turecki piłkarz Merih Demiral zdobył bramkę w 57. sekundzie meczu z Austrią w mistrzostwach Europy w Niemczech. To drugi najszybszy gol w historii turnieju, a rekordowy w fazie pucharowej.

Podczas trwającej edycji ME padła także najszybsza dotychczas bramka w 17 edycjach imprezy – 15 czerwca Albańczyk Nedim Bajrami trafił do siatki w 23. sekundzie spotkania Włochami. Wcześniej przez 20 lat rekord należał do Rosjanina Dmitrija Kiriczenki, który pokonał bramkarza Grecji po minucie i siedmiu sekundach gry.

Ósmy w tym zestawieniu jest Robert Lewandowski. W meczu ćwierćfinałowym Euro 2016 z Portugalią na zdobycie gola potrzebował minuty i 40 sekund.

Robert Lewandowski (Polska) – 1.40 min
30.06.2016; Polska – Portugalia (1:1; karne: 3-5)

Luke Shaw (Anglia) – 1.56 min
11.07.2021; Anglia – Włochy (1:1; karne: 2-3)

Robbie Brady (Irlandia) – 2.00 min
26.06.2016; Francja – Irlandia (2:1).

Mistrzostwa Europy 2024 – Holandia i Turcja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów

Piłkarze reprezentacji Holandii i Turcji uzupełnili grono ćwierćfinalistów mistrzostw Europy i zmierzą się w sobotnim meczu o półfinał. W 1/8 finału „Pomarańczowi” bez problemów pokonali w Monachium Rumunię 3:0, natomiast Turcy po emocjonującej walce wygrali w Lipsku z Austrią 2:1.

Holendrzy i Austriacy rywalizowali w „polskiej” grupie D, podobnie jak Francuzi, którzy w poniedziałek awansowali do ćwierćfinału po zwycięstwie nad Belgią 1:0.

Reprezentacja „Oranje” po zwycięstwie nad biało-czerwonymi 2:1, remisie z Francją 0:0 i porażce z Austrią 2:3 awansowała do fazy pucharowej z trzeciej pozycji w grupie, ale nie mogła narzekać na układ drabinki. W 1/8 finału trafiła na najlepszą w grupie E Rumunię, która jednak – podobnie jak inne zespoły z tej stawki – zgromadziła cztery punkty, a poza tym w futbolowej hierarchii jest dużo niżej notowana.

W światowym rankingu FIFA Rumunia plasuje się w tej chwili aż 40 miejsc niżej od siódmej w tym zestawieniu Holandii.

We wtorek „Pomarańczowi” mieli drobne problemy tylko na początku meczu, ale od 20. minuty, gdy gola precyzyjnym strzałem przy słupku strzelił Cody Gakpo, ich przewaga nie podlegała żadnej dyskusji.

Jedynym mankamentem Holendrów była skuteczność. Mogli gwałtownie zapewnić sobie awans, jednak na kolejne gole ich kibice czekali aż do końcówki meczu. W 83. i 90+3. minucie dwie bramki zdobył wprowadzony w przerwie Donyell Malen.

– Graliśmy dobrze przez cały mecz, z wyjątkiem pierwszych 10 minut, kiedy byliśmy pod dużą presją. Dobrze przeanalizowaliśmy Rumunię, choć bardzo długo trwało, zanim zdobyliśmy drugiego gola. Za to ani przez chwilę nie obawiałem się, iż rywale wyrównają, ponieważ broniliśmy się bardzo dobrze

– stwierdził trener Holendrów Ronald Koeman.

Rumunia nie dokonała więc historycznego wyczynu. Wprawdzie w „ósemce” Euro już raz była – w 2000 roku, ale wówczas nie rozgrywano 1/8 finału, a od razu ćwierćfinały (w turnieju brało udział 16 drużyn).

Bardzo emocjonujące okazało się wieczorne spotkanie w Lipsku, gdzie Turcja pokonała Austrię 2:1. Wszystkie bramki padły po rzutach rożnych. Obie dla Turcji zdobył Merih Demiral, a jedyną dla rywali Michael Gregoritsch.

Podopieczni Niemca Ralfa Rangnicka zbierali wcześniej świetne recenzje – wygrali „polską” grupę, ale muszą już pakować się do domu. Przespali początek wtorkowego meczu. Demiral zdobył bramkę już w 57. sekundzie – to drugi najszybszy gol w historii turnieju, a rekordowy w fazie pucharowej.

Ten sam zawodnik podwyższył na 2:0 w 59. minucie. Wprawdzie siedem minut później Gregoritsch zaliczył kontaktowe trafienie, ale Austriacy – mimo kilku świetnych okazji i ambitnych ataków do ostatnich sekund – nie zdołali doprowadzić do dogrywki.

Na zwycięstwo w meczu o punkty nad Turkami czekają od 36 lat. Pokonali ich efektownie w marcu tego roku aż 6:1, ale to było spotkanie towarzyskie.

Wtorkowy wynik Turków jest tym bardziej godny uwagi, iż w ich składzie zabrakło m.in. pauzującego za żółte kartki pomocnika Hakana Calhanoglu, reżysera poczynań drużyny włoskiego trenera Vicenzo Montelli.

Znane są już więc wszystkie pary ćwierćfinałowe. 5 lipca – w dwóch szlagierach tej fazy – gospodarze Niemcy zagrają z Hiszpanią, a Portugalia z Francją. Dzień później Anglia zmierzy się ze Szwajcarią, zaś Holandia z Turcją.

EURO 2024

SPORT

2 lipca 2024

Piłkarska reprezentacja Turcji uzupełniła grono ćwierćfinalistów mistrzostw Europy w Niemczech. Po emocjonującym meczu w Lipsku podopieczni włoskiego selekcjonera Vincenzo Montelli...

1 lipca 2024

Hit czy kit Euro 2024? Francja wymęczyła zwycięstwo samobójczym golem Belgów

Hiszpanie zdewastowali Gruzję w 1/8 finału Euro 2024. Gruzini odchodzą jednak z podniesioną głową