Autem po Europie – Szwajcaria

3 godzin temu
Zdjęcie: Autem po Europie - Szwajcaria


W każdym kraju obowiązują nieco inne przepisy. Różne są także sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, limity prędkości czy też wysokość mandatów. Udając się autem w zagraniczną podróż warto więc zapoznać się z zasadami panującymi w kraju, po którym planujemy podróżować.

Po Szwajcarii bez problemów podróżuje się samochodem. Przełęcze alpejskie są z reguły łatwe do przejechania, ale należy zwrócić szczególną uwagę na wąskich krętych drogach. W rejonach górskich na niektórych drogach w określonych godzinach dozwolony jest przejazd tylko w jednym kierunku. Na każdym końcu takiej trasy ustawione są znaki informacyjne.

Podobnie jak w Polsce w Szwajcarii obowiązuje reguła prawej ręki. O ile znaki drogowe nie stanowią inaczej, pojazdy nadjeżdżające z prawej strony mają pierwszeństwo przejazdu. Wyprzedzanie z prawej strony jest surowo zabronione choćby na autostradach.

Należy także pamiętać, iż piesi w Szwajcarii mają bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami. O ile znaki drogowe nie stanowią inaczej, ograniczenia prędkości wynoszą na autostradach 120 km na godzinę, na drogach szybkiego ruchu 100 km na godzinę, na drogach krajowych 80 km na godzinę, a w terenie zabudowanym 50 km na godzinę.

Do wyposażenia obowiązkowego pojazdu należy trójkąt ostrzegawczy, a w przypadku podróżowania z przyczepą dwa trójkąty. Do elementów zalecanych, ale nieobowiązkowych należą apteczka i gaśnica.

W Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa w formie rocznej winiety, którą można nabyć na przejściach granicznych. Cena uzależniona jest od kategorii pojazdu.

Dla samochodów osobowych dostępne są tylko winiety roczne, które są ważne 14 miesięcy, od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego. Brak naklejki może wiązać się z koniecznością jej wykupienia i zapłacenia dodatkowej kary w wysokości 100 franków szwajcarskich.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Nie można korzystać z tzw. urządzeń antyradarowych. Grozi za to kara grzywny do 1000 franków szwajcarskich oraz konfiskata sprzętu.Osoba nie mająca zameldowania w Szwajcarii nie ma możliwości uzyskania mandatu kredytowego, co w praktyce oznacza, iż będziemy musieli zapłacić go na miejscu.


CZYTAJ RÓWNIEŻ

INFORMATOR

Autem po Europie – Szwajcaria

2025-07-14
INFORMATOR

Autem po Europie – Austria

2025-07-14
INFORMATOR

Autem po Europie – Serbia

2025-07-14
Pokaż więcej

ZOBACZ RÓWNIEŻ:


ZASADY I BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO W EUROPIE

Nie ma przepisów dotyczących ruchu drogowego ani bezpieczeństwa drogowego, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. Niektóre przepisy obowiązują jednak we wszystkich krajach UE. W różnych krajach mogą obowiązywać inne przepisy w odniesieniu do takich kwestii jak: maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi (w niektórych krajach nie wolno usiąść za kierownicą choćby po wypiciu minimalnej ilości alkoholu), ograniczenia prędkości na różnego rodzaju drogach i w przypadku różnego rodzaju pojazdów, wyposażenie bezpieczeństwa w samochodach i dla rowerzystów, obowiązek włączania w dzień świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej lub zmiana opon na zimowe.

Szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących w krajach UE są dostępne na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej w zakładce „Zasady i bezpieczeństwo ruchu drogowego”.

AUTEM PO EUROPIE

2025-06-30

Idź do oryginalnego materiału