Bardzo upalne Podlasie! Ponad 30 stopni na termometrach i pilny apel wojewody

2 godzin temu
Afrykańskie upały zapanowały w województwie podlaskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całego regionu – w wielu powiatach województwa podlaskiego słupki rtęci błyskawicznie przekroczyły granicę 30 stopni Celsjusza. Co więcej - w ten weekend zapowiada się, iż mogą zbliżyć się do 40 stopni. W związku z ekstremalnymi warunkami, wojewoda postawił służby w stan pełnej gotowości. Służby w akcji i kontrole policji

Reakcja władz na falę upałów była natychmiastowa. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wydał specjalne rekomendacje dla samorządów oraz podległych służb. Strażacy w regionie już przygotowują kurtyny wodne, które mają przynieść ulgę mieszkańcom. Z kolei policja intensyfikuje patrole nad akwenami oraz zapowiada bezwzględne kontrole rozgrzanych samochodów na parkingach – funkcjonariusze będą sprawdzać, czy w śmiertelnej pułapce nie zostali zamknięci najmłodsi lub zwierzęta. Dodatkowe zapasy wody dla pasażerów zabezpieczyli już kolejarze.

Lekarz ostrzega: Unikaj słońca i pij wodę

Medycy apelują o rozwagę, wskazując, iż upał to poważne zagrożenie dla zdrowia. najważniejsze jest unikanie wychodzenia z domu w godzinach najwyższych temperatur i dotyczy zwłaszcza seniorów. Obowiązkowo należy nosić nakrycia głowy, zakładać okulary przeciwsłoneczne oraz stosować kremy z wysokim filtrem UV.
Idź do oryginalnego materiału