Będą wielkie zmiany dla warszawskich kierowców! Dotyczą parkomatów

4 tygodni temu

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie informuje, iż planowane jest zmniejszenie ilości parkomatów w stolicy. Pojawią się również nowsze modele, które mają mieć więcej możliwości

Fot. Pixabay

Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, w listopadzie tego roku kończy się umowa na dzierżawę i obsługę parkomatów. Planowane jest zmniejszenie ilości dotychczasowych urządzeń i zastąpienie ich nowszymi. Te z kolei mają obsługiwać płatności mobilne. Zaznaczono jednak, iż parkomaty umożliwiające płatność gotówką dalej będą dostępne. Ponadto w nowych urządzeniach ma pojawić się przydatna dla wielu kierowców opcja, czyli możliwość przedłużenia wcześniej kupionego biletu.

Ponadto w nowych parkomatach, wyposażonych w specjalne czytniki, będzie można skorzystać z kodów QR, które przyspieszą i ułatwią opłacenie miejsca parkingowego. Wystarczy, iż kierujący zeskanuje taki kod ze swojego telefonu, a numer rejestracyjny jego samochodu uzupełni się automatycznie. Dodatkowo, dzięki czytnikom bilet zakupiony w parkomacie będzie można przedłużać w podobny sposób, jak dziś można to robić, korzystając z aplikacji mobilnej.

W Warszawie ma zostać zamontowanych 1910 urządzeń, czyli o 197 mniej niż dotychczas. Zarząd Dróg Miejskich wyjaśnił, iż mniejsza liczba parkomatów wynika z analiz, które uwzględniły zmiany w zachowaniu kierowców oraz ze sporej oszczędności dla miasta. Zarząd dodaje jednak, iż zabezpiecza się na wypadek dalszego rozszerzania strefy, czy potrzeby ustawienia dodatkowych maszyn. Wówczas będzie można pozyskać 800 kolejnych urządzeń.

Parkomaty mają różnić się od siebie wielkością i funkcjonalnością, a wśród nich znajdzie się 1100 urządzeń, gdzie opłacenie postoju będzie możliwe wyłącznie dzięki karty lub BLIK-a. Natomiast w pozostałych 810 będziemy mogli zapłacić również standardowo gotówką. Jak wynika ze statystyk, płatność tradycyjną metodą lub kartą traci na popularności. W roku 2018 gotówka stanowiła 35 procent wszystkich płatności, a karta 44 procent, natomiast w zeszłym roku było to już jedynie odpowiednio 14 procent i 39 procent. W bieżącym roku natomiast aż 53 procent kierowców dokonuje opłat za parkowanie dzięki aplikacji mobilnych.

Idź do oryginalnego materiału