Jak co roku, ostatniego dnia października, na gnieźnieńskich cmentarzach trwać będzie kwesta na rzecz renowacji nagrobków osób szczególnie zasłużonych dla Pierwszej Stolicy Polski.
W tym roku zebrane pieniądze zostaną przekazane na kontynuację renowacji grobowca rodziny Lange na cmentarzu św. Piotra. W ciągu ostatnich dwóch lat udało się uporządkować zieleń, wykonać część prac naprawczych, które planuje się dalej kontynuować.
W prowadzenie zbiórki włączają się parlamentarzyści, władze samorządowe, radni oraz działacze czy dziennikarze. Kwesta prowadzona będzie w czwartek 31 października 2024 r. w rejonie wejść na cmentarze od godzin przedpołudniowych do popołudniowych.
Z dotychczasowych kwest, do 2018 r., odnowiono 8 nagrobków zmarłych osób szczególnie zasłużonych dla miasta Gniezna. Współfinansowano również renowację nagrobka Urszuli Rajewskiej – profesor obecnego II LO, a także przekazano środki na renowację zabytkowego obelisku upamiętniającego powstanie cmentarza św. Piotra. W 2019 r. odbudowano nagrobki Bogdana Szałkowskiego – profesora I LO im. B. Chrobrego i jego żony Marii oraz Jana Birgfellnera – ostatniego przedwojennego dyrektora I LO i jego żony Stanisławy. Przekazano również środki finansowe na renowację nagrobka pilota ppor. Huberta Sauera – absolwenta I LO, który zginął tragiczną śmiercią lotnika. Środki zebrane w 2021 r. przeznaczono na odbudowę nagrobka Klemensa Waberskiego i jego żony Haliny.
Jan Bernard Lange (1817 – 1881) – gnieźnieński księgarz , drukarz i wydawca. W 1841 r. założył w Gnieźnie firmę usytuowaną na narożniku gnieźnieńskiego Rynku o nazwie: „J.B. Lange Księgarnia i Drukarnia w Gnieźnie”. Przy księgarni Lange otworzył antykwariat, skład nut, dewocjonalia oraz wypożyczalnię książek. Do końca XIX wieku jego oficyna wydała ponad 200 książek. W czasie Wojny Ludów dowodził oddziałem strzelców i brał udział w bitwie pod Wrześnią. Po powstaniu odbywał karę więzienia w Gnieźnie.