Będą zmiany w systemie parkowania dla osób z niepełnosprawnościami w SPP?

7 godzin temu

Samorządowiec zwraca uwagę na zbyt małą liczbę wyznaczonych miejsc parkingowych w centrum miasta, co jak podkreśla, znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami.

Według radnego dostępność miejsc dla tej grupy jest szczególnie problematyczna w godzinach szczytu, co ogranicza mobilność i utrudnia korzystanie z usług czy urzędów. Grzegorz Jura zaproponował, by wprowadzić możliwość bezpłatnego parkowania w całej SPP dla osób posiadających istotną kartę parkingową.

– Taka zmiana byłaby realnym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz potwierdzeniem, iż Poznań jest miastem przyjaznym wszystkim mieszkańcom – argumentuje radny.

W odpowiedzi na interpelację Miasto podkreśla, iż w tej chwili obowiązujące zasady zapewniają osobom z niepełnosprawnościami preferencyjne warunki parkowania. Zarząd Dróg Miejskich przypomina, iż mieszkańcy Poznania, którzy rozliczają podatek w mieście i posiadają istotną kartę parkingową, mogą wykupić identyfikator za 5 zł miesięcznie. Upoważnia on do parkowania na wszystkich ogólnodostępnych miejscach w SPP i ŚSPP bez dodatkowych opłat.

ZDM informuje również, iż w strefach obowiązuje ponad 600 wyznaczonych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, a w przypadku braku wolnej „koperty” możliwe jest parkowanie na sąsiednich stanowiskach zgodnie z regulaminem. Każdy wniosek o wyznaczenie dodatkowego miejsca postojowego w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy osoby z niepełnosprawnością jest indywidualnie rozpatrywany, a jeżeli warunki techniczne pozwalają, miasto realizuje takie wnioski.

Pomimo wniosku radnego, miasto nie przewiduje wprowadzenia bezpłatnego parkowania w całej SPP dla wszystkich posiadaczy kart parkingowych. Władze argumentują, iż przy ograniczonej liczbie miejsc priorytetem jest zapewnienie możliwości parkowania dla mieszkańców strefy.

Idź do oryginalnego materiału