Bernadeta Reglińska z Żukowa mistrzyni haftu kaszubskiego została uhonorowana Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

kaszuby24.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Bernadeta Reglińska z Żukowa mistrzyni haftu kaszubskiego została uhonorowana Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”


Bernadeta Reglińska, mistrzyni haftu kaszubskiego, została wyróżniona prestiżowym brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za jej niezwykły wkład w twórczość artystyczną oraz ochronę dziedzictwa kulturowego. Medal ten nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury. Do 14 sierpnia 2024 roku przyznano go 8 314 razy. Dzięki staraniom Fundacji Skansenu Pszczelarskiego, medal trafi w tym roku do rąk Bernadety Reglińskiej.

Pani Bernadeta nauczyła się sztuki haftu kaszubskiego od swojej mamy, Moniki Hildebrand, i po ukończeniu szkoły w 1968 roku rozpoczęła pracę jako hafciarka w Regionalnej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Cepelia. Od tamtej pory jej prace były prezentowane na prestiżowych wydarzeniach, takich jak Jarmarki Wdzydzkie, Jarmarki Dominikańskie czy Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Dni Kultury Kaszubskiej” w Brusach.

Od ponad 20 lat Bernadeta Reglińska angażuje się w naukę haftu kaszubskiego, przekazując swoją wiedzę dzieciom, młodzieży i dorosłym. Jej hafty zdobią stroje ludowe zespołów regionalnych, a twórczyni szczególnie dba o pielęgnowanie tradycji żukowskiego haftu. Jest także znana z tworzenia nowych, innowacyjnych wzorów, które wzbogacają kaszubskie dziedzictwo.

W ciągu swojej długiej kariery Bernadeta Reglińska była wielokrotnie doceniana. Otrzymała m.in. Odznakę „Zasłużonego Działacza Ruchu Społecznego” (1989), Srebrny Krzyż Zasługi (2004), Medal Gulgowskich (2008) oraz Złoty Krzyż Zasługi (2018). Jej bogata lista odznaczeń świadczy o ogromnym wkładzie w rozwój twórczości ludowej.

Uroczystość wręczenia Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odbędzie się w październiku, podczas Pierwszego Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Starej Oranżerii, przy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Idź do oryginalnego materiału