Betlejem Poznańskie 2023. Najdłuższy jarmark bożonarodzeniowy w historii miasta [ZDJĘCIA]

10 miesięcy temu

W piątek, 17 listopada rozpocznie się rekordowe Betlejem Poznańskie, które potrwa ponad 50 dni. Tegoroczną edycję przygotowano dla mieszkańców i turystów w dwóch lokalizacjach. Przygotowano unikatowe atrakcje, takie jak młyńskie koła, lodowisko, klimatyczna fotobudka 360 stopni i wiele innych. Organizatorzy obiecują, iż to będzie najdłuższy jarmark bożonarodzeniowy w historii Poznania.

Pierwsze jarmarkowe bramy otworzą się na pl. Wolności. Inaugurację, zaplanowaną na piątek, 17 listopada o godz. 19, uświetni wyjątkowy mapping na Arkadii. Impreza potrwa aż do 7 stycznia. Po czterech latach przerwy na plac wraca młyńskie koło, które oferuje malownicze widoki na miasto. Wśród atrakcji znajdą się także karuzele weneckie z reniferami i Świąteczny Pociąg.

– W ten piątek ruszają jarmarki zarówno ten placu Wolności, jak i ten na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Mamy zatem ponad 50 dni dla świątecznych jarmarków w Poznaniu, co stanowi rekord w nowożytnej historii Poznania. Obydwa jarmarki tworzą spójną całość pod marką parasolową „Betlejem Poznańskie”. To właśnie to wydarzenie spina te dwa jarmarki, zachęcając do korzystania z atrakcji obu miejsc. Aby ułatwić to mieszkańcom, uruchamiamy świąteczną linię tramwajową nr 24, która z Górczyna będzie prowadziła na Aleje Marcinkowskiego, umożliwiając poznaniakom skorzystanie z obydwu jarmarków – powiedział Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Nowością w tym roku jest klimatyczna fotobudka 360 stopni. To miejsce, gdzie każdy może zatrzymać się na chwilę i stworzyć wyjątkowe wspomnienia. Dla fanów przygotowano gry zręcznościowe; łowienie kaczuszek i strzelnica.

Międzynarodowi wystawcy i kuchnie świata

Na placu Wolności zjawi się ponad 60 wystawców z różnych zakątków świata, oferując swoje unikatowe wyroby. Wśród nich znajdziemy stoiska z Włoch, Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemiec i Polski. To doskonała okazja, by znaleźć wyjątkowe rękodzieła, ozdoby świąteczne i praktyczne przedmioty, które mogą stać się doskonałymi prezentami pod choinkę.

Nie zabraknie także stoisk z jedzeniem. Po raz pierwszy na jarmarku pojawią się amerykańskie corndogi. Poza tym pojawią się także tradycyjne smakołyki, takie jak owocowe fondue, aromatyczny bigos czy jadalne kasztany.

Bogaty program kulturalny

Dla odwiedzających przygotowano ponad 30 dni wydarzeń kulturalnych, obejmujących koncerty, przedstawienia i dni tematyczne. Rodzinne środy skupią się na najmłodszych, oferując im specjalne wydarzenia; spektakle dla dzieci, animacje i świąteczne warsztaty. Studenckie czwartki to czas na relaks w magicznym otoczeniu jarmarku z promocjami dla studentów.

Działania charytatywne

Podobnie jak w poprzednich latach, Betlejem Poznańskie współpracuje z Hospicjum Palium, Fundacją Bread of Life, Drużyną Szpiku oraz Fundacją Niesiemy Nadzieję. W programie przewidziane są charytatywne koncerty i zbiórki na rzecz tych organizacji.

Święty Mikołaj i Światełko Pokoju

Na pl. Wolności odbędzie się spotkanie ze Świętym Mikołajem (6 grudnia), a także z prawdziwym Świętym Mikołajem z Laponii (11 grudnia). Tego samego dnia będzie można odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju, a 14 grudnia odbędzie się Poznań Silent Night.

Klimat Betlejem Poznańskiego dopełni świąteczny mapping, który będzie dostępny codziennie. Amatorów grzańca ucieszą tradycyjne betlejemskie kubki z nowym wzorem.

Jarmark na pl. Wolności będzie czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 11-21.Wyjątkiem są dni: 24 grudnia (nieczynne), oraz 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia (krótsze godziny otwarcia od 13 do 21).

– To najdłuższy okres trwania jarmarku w historii miasta i jednocześnie jedno z najdłuższych tego typu wydarzeń w Polsce. Wyjątkowym elementem naszego jarmarku są wystawcy z całego świata i Europy, takich państw jak Holandia, Niemcy, Włochy, Francja, Litwa, Węgry, ale oczywiście będą również nasi polscy artyści. To dzięki nim możemy cieszyć się pysznymi oscypkami, pierogami, barszczem, piernikami, czyli wszystkim, co znajdziemy na wigilijnym stole – mówi Anna Dorna, przedstawicielka firmy Becker Eventservice.

Szczegółowe informacje o jarmarku na pl. Wolności można znaleźć na stronie betlejempoznanskie.pl oraz w mediach społecznościowych.

fot. Łukasz Gdak

Jarmark wraca na Międzynarodowe Targi Poznańskie

Dzień później otworzy się Jarmark Świąteczny na Targach. Sobotnie południe będzie czasem dla najmłodszych, gdy znana i lubiana Bajanka zaprosi dzieci do wspólnej zabawy i bajkowych opowieści. O godz. 15 zacznie się pierwszy koncert w ramach konkursu „Muzyka na jarmarku” z udziałem zespołu EMCE ONE, a o godz. 17 Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele podniesie na duchu publiczność hawajskimi dźwiękami.

W niedzielę o godz. 13 Wujek Ogórek zaprasza najmłodszych do wspólnych pląsów i śpiewów na scenie Jarmarku. O godz. 17 odbędzie się ceremonia otwarcia z udziałem przedstawicieli władz miejskich. Po uroczystości wystąpi gwiazda – Dagadana.

Jarmark Świąteczny na Targach będzie dostępny od wtorku do czwartku oraz w niedzielę w godzinach 11-21, a w piątki i soboty w godzinach 11-22. Oprócz stałych atrakcji, takich jak domek Świętego Mikołaja, lodowisko, zjazdy na pontonach, autodrom, mirror cube, gadający Łoś Marcin, strzelnica, młyńskie koło, iluminacje świetle, symulator lotu saniami czy karuzela wenecka, odwiedzający mogą korzystać z różnorodnej oferty gastronomicznej oraz stoisk z rękodziełem. W Pawilonie nr 2 znajduje się również Wielka Fabryka Elfów, przygotowana specjalnie dla dzieci w wieku 3-10 lat. Wejście i wjazd na parking od ul. Głogowskiej.

– Nasze młyńskie koło to największe koło w tej chwili dostępne w Poznaniu. Podobnie jak w poprzednim roku, mamy również przepiękne lodowisko pod chmurką. Nowością w tym roku jest konkurs pt. „Muzyka na Jarmarku”, w którym udział wzięło 12 zespołów z całej Polski. Jury, składające się z profesjonalnych dziennikarzy muzycznych poznańskich, wybierze zwycięzcę, który otrzyma nagrodę pieniężną – mówi Karolina Niementowska, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej Grupy MTP.

Pełny program weekendu otwarcia oraz atrakcji dostępny jest na oficjalnej stronie www.jarmark.poznan.pl.

POZnań Ice Festival

Po raz pierwszy w Poznaniu rzeźbiarki i rzeźbiarze z całego świata zaprezentują swoje umiejętności na ulicy Święty Marcin. Program wydarzenia obejmuje konkurs małej rzeźby, Speed Ice Carving i konkurs główny. Tradycyjnie będą też warsztaty rzeźbienia w lodzie dla dzieci i miasteczko lodowe – Andreas Stihl Ice City.

– W piątek, 8 grudnia, rozpoczniemy rzeźbienie lodu, gdzie każdy artysta losować będzie temat i przez trzy godziny będzie demonstrować, co jest w stanie stworzyć. Sobota to czas rzeźbienia na oznaczony czas, gdzie krótkie sesje 30-minutowe pozwolą rzeźbiarzom prezentować swoje umiejętności. Najważniejszym punktem będzie niedziela, kiedy to odbędzie się główny konkurs – ośmiogodzinne rzeźbienie na dowolny temat. Warto również wspomnieć, iż w czasie trwania festiwalu, pomiędzy 8 a 10 grudnia, działać będzie Miasteczko Lodowe, przygotowane przez naszego partnera Stihl. To fascynujące miejsce, wykonane z lodu, które zaprasza zarówno do zwiedzania, zabawy dla dzieci (z prowadzonymi animacjami), jak i do robienia niezapomnianych zdjęć – powiedział Patryk Pawełczak.

Do 17. edycji POZnań Ice Festival zakwalifikowano 24 osoby. Utalentowani artyści i artystki pochodzą z 9 krajów. Są to reprezentanci: Japonii, Filipin, Czech, Francji, Kanady, USA, Polski, Finlandii, USA i Hiszpanii. Polska ma 4 reprezentantów i 1 reprezentantkę.

Szczegółowy program przeczytacie TUTAJ.

fot. Łukasz Gdak
Error happened.
Idź do oryginalnego materiału