Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Stanów Zjednoczonych

bialyorzel24.com 1 miesiąc temu

Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa inicjatywa, która symbolizuje pokój, nadzieję i jedność. Każdego roku ogień zapalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest przekazywany przez harcerzy i skautów do różnych państw na świecie. Światło to przypomina o potrzebie wspólnoty i niesienia dobra w czasie świąt Bożego Narodzenia.

W Polsce harcerze i harcerki przekazują Betlejemskie Światło Pokoju m.in. do Pałacu Prezydenckiego. Fot. KPRP

W cieniu wojny

Motto przyświecające sztafecie zmienia się co roku. Hasłem tegorocznej sztafety Betlejemskiego Światła Pokoju jest „Kochaj czynem” – przesłanie podkreślające wartość działania na rzecz drugiego człowieka. Harcerze, którzy w tym roku już po raz 38. stali się strażnikami Światła, zachęcają do dzielenia się dobrymi uczynkami i budowania solidarności z innymi w codziennym życiu. W ramach akcji harcerki i harcerze przypominają, iż miłość wyraża się przede wszystkim w czynach, a Światło, przekazywane z rąk do rąk, symbolizuje zarówno jedność, jak i osobistą odpowiedzialność za pokój i dobro na świecie.

Płomień, który w okresie świąt Bożego Narodzenia podróżuje po całym świecie, pochodzi z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Po raz pierwszy zapalono go w 1986 roku z inicjatywy austriackiej artystki Ady Brandstetter i tamtejszego radia ORF. Akcja, początkowo powiązana z kampanią charytatywną „Światło w ciemności” na rzecz osób niewidomych, gwałtownie zyskała międzynarodowy wymiar, obejmując ponad 30 państw Europy i obu Ameryk.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, który następnie zostaje przetransportowany samolotem do Wiednia. Tam odbywa się uroczystość, podczas której światło trafia do mieszkańców miasta i przedstawicieli organizacji skautowych z Europy. W tym roku, ze względu na obecną sytuację polityczną w Izraelu, nie można było jednak przywieźć Światła z Betlejem. Tegoroczny płomień pochodzi wyjątkowo z miejscowości Christkindl w Górnej Austrii, która jest miastem partnerskim Betlejem. To nadaje akcji dodatkowy wymiar…

Dzięki polonijnemu harcerstwu Betlejemskie Światło Pokoju trafia do polskich parafii na całym wschodnim wybrzeżu USA. Fot. Hufiec Podhale USA

Światło dociera do Polonii

W sobotę, 7 grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju wylądowało na lotnisku JFK, gdzie zostało odebrane między innymi przez przedstawicieli polskiego harcerstwa i właśnie dzięki polonijnym harcerkom i harcerzom przed świętami trafi do Polonii w różnych ośrodkach i parafiach na całym Wschodnim Wybrzeżu.

W Polsce Betlejemskie Światło Pokoju obecne jest od 1991 roku. Harcerze i harcerki z ZHP odbierają płomień od słowackich skautów, naprzemiennie na Słowacji i w Polsce, a następnie przekazują go dalej na wschód – do Litwy, Rosji, Ukrainy i Białorusi, na zachód – do Niemiec, a także na północ – do Szwecji. Światło dociera do domów, parafii, szkół, szpitali i urzędów, a także do najwyższych władz państwowych. Co roku Światło odbiera premier, ministrowie oraz para prezydencka RP, która z tej okazji gości w Pałacu przedstawicieli organizacji harcerskich.

Alicja Dębek

Idź do oryginalnego materiału