Zobacz zdjęcia:
[See image gallery at rdn.pl] Są prawą ręką proboszcza. Rady Parafialne doradzają np. w kwestiach remontu świątyni, czy pomagają przy organizacji różnych wydarzeń i uroczystości.
Dziś (23.11) na Arenie Jaskółka w Tarnowie odbyło się III Forum Parafialnych Rad Duszpasterskich. Był czas na modlitwę, ale też rozmowę i wymianę doświadczeń.
Ich rolę podkreślał Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż.
– Tam, gdzie proboszczowie nie mają wikariuszy można powiedzieć, iż Rada Parafialna jest takim wikariuszem trochę, a tam, gdzie jest więcej księży, jest olbrzymim wsparciem, ponieważ członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej nie tylko doradzają, ale też pełnią różne funkcje w parafii, mają różne zadania, są liderami różnych grup, dlatego ich pole oddziaływania jest bardzo szerokie i bardzo pogłębione.
Na III Forum Parafialnych Rad Duszpasterskich pojawili się członkowie tych rad wraz ze swoimi proboszczami.
O. Michał Reinke, proboszcz parafii św. Gerarda w Lubaszowej docenia swoją Radę Parafialną. Jak przyznał w rozmowie z RDN Małopolska, nie wyobraża sobie, iż nie ma tych doradców.
– To by człowiek był jak wdowiec, a tak to jest cały zespół i działamy, też bardzo dużo jest zachęty, takiej mobilizacji i to bardzo pozytywnie wpływa na kształt parafii. Dajmy przykład, najbliższa niedziela, Chrystus Król, już mamy dzieci, robimy orszak, dzieci idą na Mszę św. z chorągiewkami i będzie dzieci trzy razy więcej niż w inną niedzielę.
Przewodniczący Rady Parafialnej w Sanktuarium Matki Bożej Bruśnickiej Marcin Rapsztaj mówi, iż działając w radzie, ważna jest kooperacja zarówno z proboszczem, jak i mieszkańcami. Wszystkie decyzje podejmują wspólnie.
– Działamy, staramy się robić coś na rzecz Kościoła, naszych pomocniczych kaplic w parafii, razem próbujemy coś zrobić. Jest w radzie część młodych ludzi, ambitnych, są też ludzie starsi, którzy są od kilku dobrych lat w Radzie Parafialnej, oni też uczą nas młodych, jak to trzeba działać, co trzeba robić, a zwłaszcza młodych, bo kiedyś trzeba to przejąć.
Ks. Dawid Włodarczyk, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji w diecezji tarnowskiej potwierdza, iż kooperacja jest tu słowem klucz.
– Bardzo dużo zależy od relacji kształtowanych na parafii. Myślę iż zarówno od strony duszpasterzy, jak i świeckich, w jakiś sposób coraz bardziej przekonujemy się, iż bez tej współpracy nie będzie wiosny Kościoła, nie będzie zaangażowania, nie będzie możliwości, bo widzimy, jak ten świat się zmienia i widzimy, iż bez pomocy osób świeckich, bez realizowania ich misji, do której są zaproszeni od chrztu św., od sakramentu bierzmowania, nie da się dotrzeć do wielu ludzi w parafii, których w parafii po prostu już nie ma.
W Radach Parafialnych działają zarówno starsi, jak i młodzi ludzie. Wiktor Wójcik z parafii św. Antoniego Padewskiego w Cikowicach podkreśla, iż młodzi muszą mieć głos w Kościele, bo to właśnie młodzi są jego teraźniejszością.
– Uważam, iż młodzi powinni mieć jeszcze więcej głosu w Kościele, bo jak to powiedział kiedyś abp Ryś, młodzi nie są przyszłością Kościoła, tylko jego teraźniejszością. Myślę, iż młodym trzeba oddawać ten głos. Kościół, który przybrał drogę synodalną, którą zaproponował Papież Franciszek i którą też pociągnęliśmy w diecezji tarnowskiej, jest to najwłaściwszy kierunek, ponieważ on otwiera na dialog, on otwiera na rozmowę i zaprasza do tego, żeby siadać razem przy stole i myślę, iż ta droga, której nas uczył Jezus Chrystus, to pierwotne siadanie przy stole i tam poznawanie się, tam ewangelizowanie, tam rozmawianie, to jest najwłaściwsza droga, żeby umieć siadać przy stole i rozmawiać o codziennych rzeczach.
Na III Forum Parafialnych Rad Duszpasterskich w Arenie Jaskółka w Tarnowie przyjechali członkowie rad i proboszczowie z całej diecezji tarnowskiej, łącznie ok. 800 osób.