“Bezbłędny w obłędnym Cieszynie” – wielkie cieszyńskie dyktando

8 godzin temu

Konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową Towarzystwa Ewangelickiego pod patronatem Burmistrz Miasta Cieszyna wpisał się już na stałe w kalendarz szkolnych i miejskich wydarzeń. W tym roku w ortograficzne szranki stanęło 16 śmiałków z 8 szkół podstawowych (siedmiu z Cieszyna i jednej z Czeskiego Cieszyna).

Gościem honorowym i autorem tekstu dyktanda był dr Rafał Cekiera, prof. UŚ, zastępca Dyrektora Instytutu Socjologii, członek Rady Naukowej Instytutu, członek Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska, członek Komisji Stosunków Polsko-Czeskich Oddziału Pan w Katowicach, autor wielu publikacji.

Tekst o krnąbrnej siódmoklasistce słuchającej hip-hopu i podejrzewanej o pięknoduchostwo (dodajmy jeszcze, iż peregrynując od miejsca do miejsca w transgranicznej wędrówce, miała ona szansę przepoczwarzyć się w prawdziwego obieżyświata), nie był dla uczniów łatwy, ale poruszał istotną kwestię otwartości na drugiego człowieka.

Nagrodę główną – unikatowe pióro z grawerem Cieszyna wywalczyła Maja Staniek ze Szkoły Podstawowej nr 7.

Drugie miejsce zajęła Hanna Puczek ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 PSP w Cieszynie.

Na trzecim miejscu uplasował się Krzysztof Kłoda ze Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego.

Klasyfikacja drużynowa wygląda następująco: Pierwsze miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. 4 PSP w Cieszynie. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1. Na trzecim miejscu znaleźli się reprezentanci Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego.

Podczas prac komisji konkursowej uczestnicy konkursu wysłuchali wykładu autora dyktanda zatytułowanego „Kotlet czy kebab? Cornetto czy jajecznica? Różnice kulturowe i ich konsekwencje”, z którego dowiedzieli się nie tylko czym jest kultura, co ludzi różni, a co jest dla nich wspólne, jak zmienia się współczesny świat, ale poznali też historię międzynarodowego skandalu, wywołanego przez buty Messiego! Po wykładzie uczniowie i ich opiekunowie zwiedzili Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Idź do oryginalnego materiału