Lato to nie tylko czas wypoczynku, ale także intensywnej pracy rolników. Sezon żniw oznacza wzmożony ruch maszyn rolniczych na drogach i większe ryzyko wypadków – zarówno podczas prac polowych, jak i w ruchu drogowym. Dlatego ropczycka Policja apeluje do kierowców i rolników o rozwagę, ostrożność i wzajemny szacunek.
Z uwagi na okres żniw, które właśnie się rozpoczynają, na drogach coraz częściej można zauważyć kombajny, ciągniki przewożące słomę czy inne maszyny rolnicze. Poruszanie się takimi maszynami wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne takie jak m. in. sprawnie działające oświetlenie, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.
Największą zmorą kierowców w okresie letnim są kombajny rolnicze. Często zdarza się, iż kombajniści po skończonej pracy na polu wyjeżdżają na drogi publiczne z hederem zaczepionym z przodu maszyny. Zajmuje on wówczas znacznie większą szerokość drogi, a tym samym stwarza duże utrudnienia w ruchu oraz zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, iż kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu.
Zalecenia dla kierowców samochodów:
- zachowuj bezpieczny odstęp od maszyn rolniczych – duże pojazdy mogą nagle zahamować lub wykonać manewr skrętu;
- nie wyprzedzaj „na siłę” – upewnij się, iż manewr jest dozwolony i bezpieczny;
- zwracaj uwagę na kierunkowskazy i sygnały świetlne – rolnik może skręcać na pole lub do gospodarstwa;
- bądź cierpliwy – kombajn nie jedzie szybko, ale wyprzedzanie w złym miejscu może skończyć się tragicznie;
- bądź przygotowany na nagłe manewry – maszyny rolnicze często zjeżdżają na pobocze, do bocznych dróg lub posesji.
O bezpieczeństwie należy pamiętać jednak nie tylko na drogach. Do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej w trakcie prac polowych. Niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach tj. na przyczepach załadowanych sianem bądź słomą. Grozi to upadkiem, a w następstwie także najechaniem na osobę znajdującą się na przewożonym ładunku.
Niejednokrotnie rolnicy podczas zjazdu ze zbiorów stoją na zaczepie przyczepy. W momencie chwilowej utraty równowagi, rolnik może spaść wprost pod koła maszyny. A to może skończyć się tragicznie!
Podczas żniw osobami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwo są dzieci. Pracujący przy pracach polowych rodzice, powinni zawsze pamiętać, aby w stacyjce pojazdu nie pozostawiać kluczyków. Dziecko przebywające w kabinie ciągnika bez większego problemu może go uruchomić. Najważniejszą zasadą jest jednak, by przed każdym uruchomieniem i przejazdem maszyny sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się ludzie. Pozwoli to uniknąć przypadków najechania na osoby odpoczywające w cieniu sprzętu rolniczego i pod przyczepami.
Jak uniknąć zagrożeń?
- nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych;
- nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych;
- nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka;
- w obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić;
- nie pozwólmy dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej;
- nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak: pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary;
- każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
- nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, czt przy układaniu słomy na poddaszach!
- nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach;
- po spożyciu alkoholu nie podejmuj żadnej pracy – reaguj kiedy widzisz, iż ktoś wsiada za kierownicę pojazdu po alkoholu!
- nie pozwalajmy dzieciom na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!
źródło KPP Ropczyce mł. asp. A.Olszowy-Szydło