Bezpłatne wydarzenia na weekend – Wrocław Cup 2025, Giełda Staroci i wiele innych.

17 godzin temu
Zdjęcie: wydarzenia 11 13 lipca 2025


We Wrocławiu przez cały rok dużo się dzieje, a różnego rodzaju wydarzenia i atrakcje przyciągają zainteresowanie mieszkańców. Aby ułatwić wszystkim planowanie wolnego czasu, przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych, darmowych wydarzeń, które mogą stać się inspiracją podczas tworzenia planów na najbliższy weekend.

1.) Lato na Pergoli

3 lipca wystartowało Lato na Pergoli. Potrwa jak zawsze do końca wakacji, a w tym roku na program wydarzeń składają się: Filmowe czwartki, Muzyczne piątki, Sportowe soboty i Rodzinne niedziele. Dla tych, którzy chcą zobaczyć więcej, na luzie odpocząć bez nudy i zabrać ze sobą coś więcej niż zdjęcie.

Szczegółowy program jest dostępny [tutaj].

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia
Kiedy: czwartek-niedziela (10-13 lipca)

2.) Wrocławska Giełda Staroci

Giełda Staroci to dobrze znane wrocławianom wydarzenie, które w wybrane weekendy odbywa się przy Hali Stulecia lub na skwerze przy kościele św. Marii Magdaleny. Na osoby odwiedzające czekają nie tylko stare meble, naczynia, przedmioty gospodarstwa domowego, ale także rękodzieło czy biżuteria.

Gdzie: skwer przy Kościele św. Marii Magdaleny, róg ul. Szewska – ul. Wita Stwosza
Kiedy: czwartek-niedziela (10-13 czerwca)

3.) XV Międzynarodowy Turniej w Piłce Ulicznej Wrocław Cup 2025

W najbliższy weekend (11-13 lipca) na placu Wolności odbędzie się XV edycja Międzynarodowego Turnieju w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych „Wrocław Cup 2025”. W tym roku w turnieju męskim spotka się 12 drużyn, natomiast w żeńskim – osiem.

Piłka nożna uliczna rozgrywa się na boisku o wymiarach 16×22 metry. Na boisku rywalizują drużyny składające się z 4 zawodników (3 zawodników w polu plus bramkarz). Pojedynki będą sędziować arbitrzy międzynarodowi, zrzeszeni w federacji Homeless World CUP.

Turniej rozpoczął się w piątek (11 lipca) uroczystą paradą uczestników i kibiców, którzy przeszli na plac Wolności. W pierwszym dniu mecze będą rozgrywane w godzinach 13:30-19:00. W sobotę i niedzielę (12-13 lipca) zawodnicy będą rywalizować od 9:00 do 17:00.

Gdzie: pl. Wolności
Kiedy: piątek-niedziela (11-13 lipca)

4.) Letnie Pokazy Neonów

Seanse wideomappingu stanowią połączenie nowoczesnej sztuki cyfrowej z wyjątkową scenerią podwórka, w którym znajdują się historyczne neony – niegdyś zdobiące wrocławskie ulice, dziś stanowiące integralny element tożsamości miasta. Dzięki zastosowaniu technologii projekcyjnej, fasady budynków ożyją światłem, ruchem i dźwiękiem, tworząc dynamiczną, audiowizualną opowieść wpisaną w miejską przestrzeń.

Gdzie: Galeria Neonów, podwórko przy ul. Ruskiej 46
Kiedy: piątek (11 lipca), godz. 22:00

5.) VI Wroclove Międzynarodowe Zawody Working Equitation WAWE

Po raz szósty na halach Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice odbędą się Międzynarodowe Zawody Working Equitation, największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tegoroczna edycja będzie miała szczególne znaczenie – stanowi bowiem kwalifikacje do Mistrzostw Świata Seniorów 2026, a także krajowy sprawdzian i kwalifikacje dla Juniorów i Młodych Jeźdźców przed Mistrzostwami Europy 2025, które odbędą się we Francji.

Na Partynicach pojawi się blisko 100 par z Czech, Holandii, Szwecji, Portugalii i Polski, w tym wielu zawodników europejskiej czołówki. Po raz pierwszy w klasie Masters – najwyższym poziomie trudności, gdzie koń prowadzony jest tylko jedną ręką – wystartuje aż 15 zawodników.

Gdzie: duża hala jeździecka Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice, ul. Zwycięska 2
Kiedy: czwartek-niedziela (10-13 czerwca)

6.) Weekendowe pokazy specjalne Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Wodne widowiska, którym towarzyszą multimedialne animacje, spektakularne oświetlenie oraz idealnie dobrana muzyka: klasyczna, współczesna, pop i ambient, realizowane są codziennie od godz. 10:00 do 22:00. Natomiast weekendowe pokazy specjalne zaplanowano na poszczególne daty.

11 lipca (piątek)
godz. 21:40 Cztery Żywioły. Czas trwania pokazu: 14:50 min

12 lipca (sobota)
godz. 21:40 Dzień Dobry Marilyn. Czas trwania pokazu: 12:46 min

Gdzie: Pergola, kompleks Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1
Kiedy: piątek-sobota (11-12 lipca)

7.) Wydarzenia w Otwartej Przestrzeni Kultury (drewniany kościółek w Parku Szczytnickim)

– Otwarta Przestrzeń Kultury to miejsce spotkań z kulturą bardzo szeroko rozumianą – od kameralnych koncertów, przez wystawy artystyczne, po warsztaty i spotkania z podróżnikami. Co interesujące w 2020 r. zainstalowany został system audioprzewodnika, który opowiada niezwykłą historię tego miejsca (dostępne są cztery wersje językowe: polska, angielska, niemiecka, ukraińska) – wyjaśnia Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

  • 13 lipca (niedziela), godz. 17:00 – prelekcja podróżnicza „Maroko – szlakiem dawnych karawan”

„Zapraszamy na prelekcję o kraju…
– którego powierzchni i liczby mieszkańców nie da się podać w pełni obiektywnie,
– którego monarcha należy do rodu będącego drugą najdłużej panującą dynastią na świecie,
– o dwojakiej tożsamości narodowej,
– uznawanym za najbardziej tolerancyjny dla innych religii spośród wszystkich państw arabskich, choć nazwanie go krajem arabskim jest wprowadzającym w błąd nadużyciem” – piszą organizatorzy.

Gdzie: OPK – drewniany kościółek w Parku Szczytnickim
Kiedy: niedziela (13 lipca), godz. 17:00

8.) Targi rzeczy niepospolitych Artishop

Drodzy Miłośnicy manualnie Tworzonych Unikatów! Czy tęsknicie za zakupami pełnymi duszy i charakteru? Zapraszamy na wyjątkowe Letnie Targi Rękodzieła Artishop, które tym razem zawitają na malowniczy plac Solny we Wrocławiu. To idealna okazja, by znaleźć niepowtarzalne przedmioty, spotkać utalentowanych twórców i poczuć wyjątkową atmosferę letniego jarmarku w samym sercu miasta – zachęcają organizatorzy.

Gdzie: pl. Solny
Kiedy: piątek-niedziela (11-13 lipca), godz. 12:00-20:00

9.) Nieposłuszne Gwiazdy – wystawa w BWA

„Posłuszne gwiazdy” to określenie, jakim posłużył się szkocki powieściopisarz i poeta Robert Louis Stevenson, gdy opisywał gazowe latarnie oświetlające dziewiętnastowieczny Londyn. Wyrażona w tej formule idea ujarzmienia nocy znakomicie wpisywała się w modernizacyjne wizje epoki nowoczesności, na czele z obietnicą podboju natury i ambicją dostosowania zjawisk przyrody do potrzeb człowieka. Wystawa proponuje inne spojrzenie na relację człowieka z kosmosem. Tutaj gwiazdy – rozumiane jako zjawiska pozaziemskie i niedające się okiełznać – nie podlegają ludzkiej woli i planom, są nieposłuszne – piszą organizatorzy.

Gdzie: galeria BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105, 1 piętro Dworca Głównego PKP
Kiedy: 25.04-24.08.2025

Foto: Miejsca we Wrocławiu / mat. prasowe

Idź do oryginalnego materiału