„Biała wstążka” przeciw przemocy w rodzinie

1 dzień temu
Zdjęcie: „Biała wstążka przeciw przemocy w rodzinie


W poniedziałek (25 listopada) w Kielcach już po raz 18. zainaugurowana zostanie kampania społeczna „Biała wstążka”. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie oraz wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc.

Co roku odbywa się pod innym hasłem, a w tym roku będzie to „#PomagamLeczęRatuję” – informuje Mariusz Nowak, kierownik działu ds. realizacji procedury niebieskiej karty w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach.

– Celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na domową przemoc, na krzywdzenie osób najbliższych i by reagować na sygnały przemocy. Przypomnę, iż historia tej kampanii była zainicjowana w Kanadzie przez mężczyzn, którzy w ten sposób sprzeciwiali się przemocy wobec kobiet – mówi Mariusz Nowak.

W ramach kampanii organizowane będą konferencje naukowe, dyżury specjalistów, warsztaty dla osób pokrzywdzonych i stosujących przemoc w rodzinie, a także zajęcia w przedszkolach, czy szkołach. Uruchomiony zostanie także całodobowy Miejski Telefon Zaufania „Stop przemocy” 195 13 oraz również całodobowy telefon dla osób z kryzysie emocjonalnym 195 25. Czynny będzie również telefon w sprawach rodzinnych 41 368 18 74

– Będziemy również indywidualnie szkolić niektóre jednostki medyczne po d kątem procedury niebieskiej karty. W kampanię będą zaangażowane również różne instytucje, jak Świętokrzyski Klub „Amazonki”, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, czy szkoły. Pogadanki dla swoich uczniów zorganizuje np. Szkoła Podstawowa nr 39 w Kielcach – dodał Mariusz Nowak.

W tym roku wydarzenie zainauguruje konferencja pn. „Rola ochrony zdrowia w systemie przeciwdziałania przemocy domowej”, która odbędzie się w auli Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Początek o godz. 9.00.

Kampania „Biała wstążka” potrwa do 10 grudnia i koresponduje z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” i Dniem Praw Człowieka. Prowadzona jest w ponad 50 krajach na całym świecie.

Idź do oryginalnego materiału