Biało-czerwona załopotała na maszcie

1 rok temu
Zdjęcie: Biało-czerwona załopotała na maszcie


– To, iż możemy cieszyć się wolnością i radować z tego, iż biało-czerwona powiewa na maszcie, to wynik trudu wielu pokoleń Polaków. Dla nas pozostaje pytanie: czy Polska jest w naszych sercach? – mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, podczas wojewódzkich obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Na Rynku w Kielcach, na maszt została dziś uroczyście podniesiona flaga państwowa.

– To święto jest dniem naszej matki. Nasza ojczyzna, jako nasza matka ma swoje ulubione barwy. Są nimi biel oraz czerwień i to się od pokoleń nie zmienia – powiedział wojewoda.

– Kolory te nie rodzą żadnych podziałów. Symbole takie jak flaga powinny właśnie łączyć. To, iż coraz bardziej staramy się celebrować, to dobrze. Szkoda tylko, iż wciąż brakuje młodych ludzi. Często się mówi, iż majówka to dni wolne i nie ma na to czasu. Jest za to czas na spanie czy media społecznościowe. By uczcić ten dzień nie musimy spotykać się tu w Kielcach. W każdej miejscowości jest miejsce gdzie można wywiesić flagę. Z tym jest już lepiej, bo nasze miasta stają się biało-czerwone na długo przed świętami majowymi. Mimo to, jako dorośli powinniśmy robić wszystko, by zachęcać jak najwięcej młodzieży do udziału w świętach narodowych – powiedział.

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki mówiła, iż dzień flagi to przede wszystkim chwila zjednoczenia wszystkich Polaków.

– To symbol naszej ojczyzny. Widać to np. w momencie sukcesów sportowych Polaków. Wtedy gdy widzimy biało-czerwoną flagę na najwyższym maszcie, słuchając Mazurka Dąbrowskiego. Flaga jest symbolem naszej wspólnoty. Tego co nas łączy oraz wszystkich wartości, takich jak Bóg, Honor i Ojczyzna. W tym dniu życzymy sobie, aby ta wspólnota, której na imię Polska trwała, umacniała się oraz rozwijała – stwierdziła.

Krzysztof Lipiec, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim stwierdził, iż święto flagi państwowej jest integralnym elementem budowania polskiej dumy oraz tożsamości.

– Nasza ojczyzna ma godło, hymn oraz barwy narodowe. Ma także swoją wyjątkową historię. Często niełatwą, ale dziś możemy powiedzieć, iż idziemy naprzód z podniesioną głową. Zaświadczając o tym, iż przynależymy do dzielnego i mężnego narodu jakim jest Polska. Polacy zawsze umieli stawać na wysokości zadania wtedy, gdy ojczyzna potrzebowała pomocy. Nasi przodkowie walczyli nie tylko o swoją, ale też o wolność innych narodów. Dlatego myślę, iż biało-czerwone barwy powinny torować nam drogę do świetlanej przyszłości – zaznaczył.

Senator Krzysztof Słoń uważa, iż barwy narodowe wraz z godłem oraz hymnem stanowią integralną części spuścizny jaką Polacy odziedziczyli po swoich przodkach.

– Musimy podejść do tych symboli jako do czegoś co powinno nas łączyć ponad dzielące nas spory, czy różnice zdań. Niech to będą pryncypia, które potrafią nasz naród w tym trudnym czasie jednoczyć. Tylko wtedy będziemy stanowić wielką i niepokonaną siłę – podkreślił.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik zwraca uwagę, iż mieszkańcy miasta chętnie wzięli w uroczystościach dnia flagi w Kielcach.

– Widać, iż każdego roku na naszych domach i ulicach powiewa coraz więcej flag. Czyli ta piękna tradycja przyjęła się – mówiła.

– Barwy narodowe akcentują naszą polskość i suwerenność – mówi Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego.

– Budujące jest również to, iż używanie i eksponowanie kolorów narodowych stało się codziennością. W wielu miejscach, także w naszym regionie, flagi wiszą nie tylko dziś z okazji naszego święta ale powiewają przez cały rok. Cieszę się, iż pielęgnujemy w ten sposób nasze barwy narodowe. Dziś już nikogo nie trzeba zmuszać do tego aby tak jak w poprzedniej epoce flagi wywieszać 1 maja, po to by zdjąć ją przed dniem 3 maja – ocenia.

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta przypomniał, iż dzień flagi państwowej to także dzień Polonii.

– Barwy narodowe, czyli biel i czerwień, godło oraz hymn, to symbole, które świadczą o naszej niepodległości już od ponad 100 lat. Współcześnie, zwłaszcza w obliczu wojny na wschodzie Europy, widzimy jak ważna jest niezależność i niepodległość. Hymn to słowa, a barwy są tym co daje siłę. Cieszy widok tak wielu mieszkańców miasta, którzy biorą udział w obchodach tego święta – dodał.

Jak mówi Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej rady miasta, biało-czerwone barwy i symbole narodowe są bliskie każdemu Polakowi.

– Coroczne uroczystości na kieleckim rynku a także przy pomniku poświęconego powstańcom listopadowym są wyrazem tego, iż pamiętamy o tym co dla wszystkich Polaków jest najważniejsze – dodaje.

Wśród mieszkańców, którzy wzięli udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi RP na kieleckim rynku był między innymi Tadeusz Sayor, były zastępca prezydenta Kielc, który podkreśla, iż święto flagi jest niezwykle cenną inicjatywą.

– Cieszę się, iż w tych uroczystościach, wzięła udział także młodzież, która zaprezentowała pokaz musztry paradnej, a także z entuzjazmem śpiewała hymn narodowym. Cieszę się, iż przejmują pałeczkę po nieco starszym pokoleniu – ocenia.

Inni mieszkańcy podkreślają, iż symbole narodowe w tym flaga są dla nich powodem do dumy.

– Jesteśmy patriotami, dlatego udział w tego typu uroczystościach to dla nas powód do dumy – mówią.

Po zakończeniu uroczystości, parlamentarzyści, a także samorządowcy rozdawali zgromadzonym na kieleckim rynku mieszkańcom biało-czerwone chorągiewki. Apel na rynku poprzedziło złożenie wiązanek kwiatów przed pomnikiem poświęconym uczestnikom powstania listopadowego w pobliżu skrzyżowania ulic Zagórskiej i Tarnowskiej.


Idź do oryginalnego materiału