Blisko 380 mln zł otrzyma w latach 2026-2030 spółka Polregio na przewozy pasażerskie w województwie podlaskim – zakłada podpisana w czwartek w Białymstoku umowa w tej sprawie między władzami województwa a prezesem Polregio
Polregio, które wygrało przetarg na te przewozy, w latach 2026-2030 zrealizuje w Podlaskiem ponad 12,5 mln tzw. pociągolimonetrów (jednostka odpowiada przejazdowi jednego pociągu na dystansie 1 km). Przewoźnik ma zapewnić podróż koleją na trasach z Białegostoku do Suwałk, Kuźnicy Białostockiej, Czeremchy, Hajnówki i w okresie turystycznym do Walił.
Pociągi przewoźnika będą także jeździć do sąsiednich województw, czyli do Ełku (warmińsko-mazurskie) oraz Ostrołęki, Siedlec i Małkini w województwie mazowieckim.
Na wszystkich tych trasach łącznie będzie jeździć 17 pociągów, z czego 11 spalinowych i sześć elektrycznych, które są własnością samorządu województwa podlaskiego. Jak poinformował wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Malinowski, pociągi te będą wydzierżawione Polregio. Dodał, iż podpisana umowa oznacza utrzymanie przewozów regionalnych na dotychczasowym poziomie, kontynuowane również będzie wprowadzone przed rokiem połączenie Białystok-Łapy-Ostrołęka.
Nowością, od 15 grudnia, ma być nowy przystanek dla pasażerów na trasie Białystok-Czeremcha.
Polregio ma obowiązującą kilkuletnią umowę z samorządem województwa podlaskiego na kolejowe przewozy regionalne. „Najlepszą informacją jest fakt, iż stale rośnie liczba pasażerów nie tylko w całej Polsce, ale też tutaj w województwie podlaskim” – powiedział prezes Polregio Krzysztof Pietrzykowski. Dodał, iż w październiku 2024 r. udało się przewieźć liczbę pasażerów taką, jak na koniec grudnia 2023 r. „Z całą pewnością ten rok również będzie lepszy jeżeli chodzi o wyniki” – powiedział Pietrzykowski.
Podkreślał, iż priorytetem jest zapewnianie transportu mieszkańcom, by zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu.
Jak poinformowano na konferencji prasowej, w Podlaskiem codziennie na trasach jeździ 75 pociągów regionalnych. Przewozy wykonują 24 pojazdy taboru kolejowego. W 2023 r. Polregio przewiozło w Podlaskiem 1,5 mln pasażerów i było to o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.
Polregio to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce, który ma ok. 26-proc. udział w rynku przewozów pasażerskich. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża ponad 2000 pociągów, a w weekendy ponad 1450 składów, które zatrzymują się na około 1950 stacjach. Polregio przewiozło w 2023 r. 97,3 mln pasażerów. To najlepszy wynik w historii spółki. Poprzedni rekord – 89 mln osób – firma zanotowała w 2019 r. Większościowym udziałowcem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu (50 proc. plus jeden udział), a pozostałymi udziałowcami są samorządy wojewódzkie. (PAP)