Białystok. Muzeum Pamięci Sybiru gospodarzem tegorocznej Nagrody Europejskiego Muzeum Roku 2025 (EMYA)

1 tydzień temu

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku będzie w maju gospodarzem tegorocznej Nagrody Europejskiego Muzeum Roku 2025 (EMYA) – poinformowano w czwartek na konferencji prasowej

Do Białegostoku mają przyjechać przedstawiciele 42 nominowanych muzeów z 18 krajów.

Europejska Nagroda Muzealna Roku (EMYA) – jak podaje białostockie muzeum – to najważniejsze i najbardziej prestiżowe doroczne wyróżnienie w europejskim sektorze muzealnym. Nagroda powstała w 1977 roku pod auspicjami Rady Europy, przyznawana jest przez Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum). Celem tego wyróżnienia jest dostrzeżenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

Nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach, częścią tej nagrody jest też prestiżowa Nagroda Muzealna Rady Europy, którą w ubiegłym roku otrzymało Muzeum Pamięci Sybiru. Muzeum upamiętnia, bada, dokumentuje i upowszechniania wiedzę o losach osób zesłanych na Syberię.

W dniach 21-25 maja w Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się tegoroczne europejskie forum muzeów; przyjadą przedstawiciele 42 muzeów z 18 państw – poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Podkreślił, iż to efekt przyznanej białostockiemu muzeum Nagrody Muzealnej Rady Europy, czyli – jak wyjaśnił – najlepszemu europejskiemu muzeum 2024 roku.

„To jest wielka duma, a jednocześnie jest ciąg dalszy tego wydarzenia, iż Białystok, muzeum będzie promowane w całej Europie” – dodał.

„Białystok w maju będzie gościł najważniejsze muzea tego roku w Europie. Bez wątpienia jest to olbrzymie wyróżnienie naszego miasta, olbrzymie wyróżnienie Muzeum Pamięci Sybiru, co jest szczególnie ważne w tym momencie, gdy trwa wojna za naszą wschodnią granicą i kiedy to wspólnie, tutaj, z naszego miasta idzie przekaz do naszych partnerów z tej części Europy, iż o naszej historii powinniśmy mówić wspólnie” – powiedział dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.

Hasłem tegorocznego spotkania w Białymstoku będzie „Pamięć i solidarność na rzecz działań zbiorowych”.

Śleszyński wyjaśnił, iż temat został wypracowany z partnerami z Europy, a teoria działań zbiorowych – jak podkreślił dyrektor – jest niezwykle ważna dla społeczeństwa.

„W tej teorii widzimy, iż czym większa grupa, tym trudniej czasami o wspólną pracę” – mówił i dodał, iż teorii naukowej nazywane jest to „efetem gapowicza”.

„My pokazując te dwa słowa: pamięć i solidarność, chcemy pokazać, iż dbanie o pamięć i solidarność wzmacnia działania zbiorowe, ponieważ buduje poczucie wspólnotowej tożsamości i odpowiedzialności” – zaznaczył historyk.

Mówił, iż gdy ludzie pamiętają o wcześniejszych zwycięstwach lub porażkach we współpracy, to dostrzegają wartości tej wspólnej pracy i łatwiej im uniknąć błędów z przeszłości, a solidarność zmniejsza „efekt gapowicza” i ludzie chętniej ze sobą współpracują.

W programie pięciodniowego forum znalazły się prezentacje poszczególnych muzeów, jeden z dni odbędzie się w Muzeum Pamięci Sybiru, gdzie zaplanowano zwiedzanie wystawy stałej, a także warsztaty. Muzealnicy będą mieli okazję poznać region, zaplanowano wycieczkę do Białowieży, Supraśla i Tykocina, a także spływ kajakowy. Główną częścią będzie ceremonia wręczenia nagród EMYA.

Wśród 42 nominowanych muzeów do EMYA na liście znalazły się instytucje z Polski. Jak podaje Narodowy Instytut Muzeów, to: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Pałac Krzysztofory – oddział Muzeum Krakowa, Apteka pod Łabędziem – oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Bursztynu – oddział Muzeum Gdańska.

W poprzednich latach wśród polskich laureatów EMYA oprócz Muzeum Pamięci Sybiru zalazło się m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (uhonorowane Nagrodą Muzealną Rady Europy), wyróżniono też m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Krakowa – oddział Thesaurus i Dom Mikołaja Kopernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.(PAP)

Idź do oryginalnego materiału