Biblioteka, która wciąga – Tydzień Bibliotek w Bibliotece Raczyńskich

5 godzin temu

Choć biblioteka wielu przez cały czas kojarzy się z miejscem, gdzie należy być cicho i wypożycza się książki, to – jak podkreśla Katarzyna Wojtaszak – dziś to również przestrzeń do pracy, skupienia i odpoczynku od nadmiaru bodźców. W samym sercu Poznania, w zabytkowym gmachu przy placu Wolności, czytelnia Biblioteki Raczyńskich staje się dla wielu oazą spokoju.

– „Są osoby, które przychodzą tu tylko po to, by w godzinę skończyć istotny tekst, bo wiedzą, iż nikt im nie przeszkodzi” – mówi rzeczniczka

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, której celem jest przypomnienie, iż biblioteki to miejsca żywe, otwarte i nieustannie rozwijające się. W Poznaniu tegoroczna edycja zaczęła się już 5 maja – dokładnie w 196. urodziny Biblioteki Raczyńskich.

Z tej okazji otwarto wystawę Korona i księgi, przygotowaną z okazji tysiąclecia koronacji królewskich. Na ekspozycji można zobaczyć ponad 60 dzieł pochodzących z bibliotek królewskich, m.in. Zygmunta Augusta i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

– „To wystawa nie tylko o książkach jako przedmiotach, ale i o tym, jak wiele mówią one o swoich właścicielach” – dodaje Wojtaszak.

Wystawa czynna będzie do końca maja, również podczas Nocy Muzeów.

W środę, w historycznym gmachu Biblioteki, odbędzie się spotkanie z Mirosławą Łomnicką, autorką reportażu o bibliotekach domowych. – Pokaż mi swoją biblioteczkę, a powiem ci, kim jesteś – to motto tej niezwykłej opowieści, w której wypowiadają się m.in. kapitan statku czy osoby niezwiązane zawodowo z książkami.

W filiach bibliotecznych przez cały tydzień odbywać się będą spotkania z autorami książek dla dzieci, m.in. z Elizą Piotrowską, Marcinem z Lasu i Wojciechem Cesarzem. Dorośli czytelnicy będą mogli z kolei wziąć udział w spotkaniach o charakterze podróżniczym – z Andrzejem Pasławskim czy Lucjanem Morsem, który opowie o tajemnicach Poznania.

W poniedziałek w głównym gmachu odbędzie się koncert, a tydzień zakończy się spotkaniem z Wojciechem Jagielskim i rozmową o jego najnowszej książce Inna strona świata. Nie zabraknie także poezji – Dom Literatury zaprasza na wieczór poetycki.

Szczególną atrakcją będzie miejska gra terenowa – efekt współpracy kilku poznańskich bibliotek. Uczestnicy będą poszukiwać „zaginionych książek”, przemierzając miasto ze specjalną mapą. Równolegle, w sobotę, Biblioteka Raczyńskich organizuje Dzień z Muminkami, w ramach którego będzie można zobaczyć list Tove Jansson do poznańskiej biblioteki oraz wziąć udział w prelekcjach poświęconych psychologii postaci ze świata Doliny Muminków.

W drugiej połowie maja Biblioteka Raczyńskich zaprasza również na Poznańskie Dni Rodzinne, akcję senioralną poświęconą Arkademu Fiedlerowi, a także na spotkania autorskie z Marcinem Kydryńskim i Ryszardem Ćwirlejem. Nowa wystawa w Muzeum Sienkiewicza, zatytułowana Sklep z zabawkami, przybliży najmłodszym świat dzieciństwa z przełomu XIX i XX wieku.

Jak podkreśla Katarzyna Wojtaszak, biblioteki to także miejsca niespodziewanych odkryć.

– „Czasem trafiamy na książki, których wcale nie szukamy, ale które okazują się dla nas niezwykle ważne” – mówi, cytując Umberta Eco.

Maj to doskonała okazja, by odwiedzić bibliotekę – po książkę, ciszę, rozmowę, a może po coś, czego jeszcze nie szukamy, ale czego właśnie tam możemy doświadczyć

Idź do oryginalnego materiału