Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił wielkanocne palmy na sandomierskiej starówce

6 miesięcy temu
Zdjęcie: 24.03.2024. Sandomierz. Rynek. Święcienie palm. Na zdjęciu: Celina i Wojciech Chmielowie / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce


Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił wielkanocne palmy na sandomierskiej starówce.

Jak powiedział hierarcha, Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień, podczas którego będziemy przeżywali największe wydarzenia w dziejach historii zbawienia, a więc mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Dodał, iż głównym przesłaniem z tych uroczystości jest wierność Chrystusowi, która nie może się ograniczać do momentów, gdy ulegamy silnym emocjom, gdy wznosimy okrzyki na jego cześć, a gdy pojawiają się trudności, to każdy idzie w inną stronę.

– jeżeli młodzież i osoby dorosłe nauczą się tej wierności, to będzie bardzo dobrze – stwierdził biskup Krzysztof Nitkiewicz.

24.03.2024. Sandomierz. Rynek. Święcienie palm / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Wśród uczestników byli Celina i Wojciech Chmielowie z sandomierskiego Nadbrzezia ubrani w dawne, tradycyjne stroje sandomierskie. Małżeństwo znane jest z propagowania kultury ludowej i tradycji. Pani Celina powiedziała, iż tak jest od dzieciństwa, ponieważ zamiłowanie do tych wartości wpajali jej rodzice i dziadkowie. Z okazji Niedzieli Palmowej małżeństwo zawsze robi własne palmy, a ich wielkość zależy od tego, ile mają czasu, bo pracują również zawodowo. W tym roku pan Wojciech miał ze sobą staropolską, prostą palmę. Jak powiedział chłopską, w formie bukietu, wykonaną z bazi bukszpanu, trzciny i z kwiatów forsycji zwiastujących wiosnę.

24.03.2024. Sandomierz. Rynek. Święcienie palm / Fot. Grażyna Szlęzak – Radio Kielce

Po poświęceniu palm zebrani przeszli do katedry na mszę świętą. Procesję prowadziła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, za nią szło duchowieństwo, a następnie ludzie z palmami wielkanocnymi. Wśród nich były palmy przywiezione na konkurs diecezjalny przez przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dawid Wojtak z parafii św. Floriana w Stalowej Woli powiedział, iż przygotowanie palmy trwało 3 dni i były to bardzo miłe spotkania w gronie kolegów i koleżanek.

Najpiękniejsze palmy wielkanocne zostały ocenione przez komisję. Laureaci otrzymali nagrody.


Idź do oryginalnego materiału