Podsumowanie konkursów KRUS w Białymstoku
Promowanie bezpiecznych zachowań na wsi to główny cel konkursów organizowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Prawie 1600 uczniów z województwa podlaskiego wzięło udział w dwóch konkursach: plastycznym i na rymowankę organizowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku. Ich celem jest promocja bezpieczeństwa i przestrzegania zasad bhp na wsi, w gospodarstwach rolnych. To z kolei pomaga zapobiegać wypadkom przy pracy, którym ulegają nie tylko rolnicy, ale także dzieci. Dzięki zaangażowaniu w konkursy uczniowie uświadamiają sobie otaczające zagrożenia i uczą się ich unikać. Wszystko to łączy się z zabawą i rozwijaniem zdolności artystycznych dzieci.
– Konkursy to jedno z działań prewencyjnych KRUS, których celem jest zmniejszenie wypadkowości w środowisku wiejskim oraz zapewnienie bezpiecznej pracy rolnikom. Prace konkursowe pokazują, jak wielką wiedzę te dzieci posiadają, a znajomość potencjalnych zagrożeń występujących w gospodarstwie rolnym, pozwoli im zapobiegać potencjalnym wypadkom w przyszłości – powiedział Jacek Jarmołowicz, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku.
1. IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”, którego laureatami zostali:
Karol Milewski – I miejsce
Hubert Piątkowski – II miejsce
Piotr Staranowicz – III miejsce
2. XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.
Wyniki w I grupie wiekowej (klasy 0 – 3):
I miejsce – Patrycja Mickunas
II miejsce – Kinga Gwardiak
III miejsce – Liepa Wilkialis
w II grupie wiekowej (klasy 4 – 8):
I miejsce – Łucja Sokołowska
II miejsce – Kacper Stachelski
III miejsce – Wiktoria Wirkowska
Laureaci oraz wyróżnieni zostali nagrodzeni przez KRUS, współorganizatorów oraz obecnego na wydarzeniu Sekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adama Andruszkiewicza. Zwycięskie prace wezmą udział w finale ogólnopolskim.
– Przed nami ciężki okres letni, który charakteryzuje się ciężką pracą. Cieszę się, iż dzięki takim konkursom podnosimy świadomość na temat bezpieczeństwa już od najmłodszych lat. Jestem także pod wrażeniem, iż tak wiele dzieci przystąpiło do konkursów (ponad 1500). To pokazuje, iż zapobieganie wypadkom na wsi jest bardzo popularnym zagadnieniem – powiedział minister Andruszkiewicz.