Bochnia: Darmowe szczepienia przeciwko meningokokom dla dzieci? Komisja Zdrowia apeluje o współpracę z powiatem

2 godzin temu

Komisja Zdrowia, Rodziny i Opieki Społecznej Rady Miasta Bochnia podjęła istotną inicjatywę dotyczącą zdrowia najmłodszych mieszkańców miasta. W zeszłym tygodniu komisja wystosowała wniosek o podjęcie współpracy z Powiatem Bocheńskim w celu realizacji programu nieodpłatnych szczepień przeciwko meningokokom dla dzieci.

Meningokoki, bakterie Neisseria meningitidis, są szczególnie groźne dla małych dzieci, ponieważ mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowych oraz sepsy. Zakażenie przebiega bardzo gwałtownie i stanowi poważne zagrożenie życia. W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom są rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia, ale wciąż nie są obowiązkowe i są odpłatne.

Przewodnicząca komisji zdrowia radna Urszula Golińska (KO) podczas sesji rady miasta podkreśliła wagę projektu i poinformowała:

– Jako Komisja stwierdziliśmy, iż złożymy wniosek o współpracę z Powiatem Bocheńskim jako beneficjentem, który może ubiegać się o pozyskanie środków na szczepienia dla dzieci przeciwko meningokokom, które byłyby nieodpłatne. Jak wiemy, meningokoki to bardzo poważne drobnoustroje, które mogą prowadzić zarówno do sepsy, jak i do bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu, a w konsekwencji do śmierci dzieci.

Jak przekazała radna Golińska, projekt zakłada pozyskanie dofinansowania w wysokości około 35 tysięcy złotych, co pozwoli na zaszczepienie około 70 dzieci. Każde dziecko otrzyma trzy dawki szczepionki. Zdaniem radnej, koszt jest stosunkowo niewielki, ale potencjalne korzyści dla społeczności – ogromne. – Myślę, iż to jest stosunkowo niewielki koszt dla gminy, ale bardzo potrzebny społecznie projekt. Tym bardziej, iż nie każdego rodzica stać na to, żeby poświęcać kilkaset złotych na takie szczepienie – argumentowała Urszula Golińska.

Realizacja tego przedsięwzięcia wymaga współpracy na poziomie miasta i powiatu. Komisja Zdrowia wnioskuje o jej podjęcie, aby Powiat Bocheński mógł zgłosić się do udziału w projekcie profilaktycznym realizowanym w Małopolsce.

Idź do oryginalnego materiału