Bochnia. Wspólne Sprawy, Wspólne Korzenie. „Nowy sposób świętowania niepodległości”

2 godzin temu

11 listopada, w Święto Niepodległości, w Bochni odbędzie się dedykowane temu dniu wydarzenie organizowane przez młody zespół Fundacji Ważne Sprawy. Nazwa tego eventu brzmi: „Bochnia: Wspólne Sprawy, Wspólne Korzenie”. Hasło przewodnie to: „Nowy sposób świętowania niepodległości”.

Prowadzony aktualnie przez fundację projekt „Wspólne Sprawy” to współfinansowana ze środków Unii Europejskiej ogólnopolska inicjatywa społeczno-kulturowa. Jej centrum ma stanowić 11 lokalnych spotkań w 11 miejscowościach. Wydarzenia odbędą się w: Szczecinku, Wejherowie, Elblągu, Pruszkowie, Ożarowie Mazowieckim, Międzyrzeczu Podlaskim, Białej Podlasce, Głogowie, Cieszynie, Raciborzu i właśnie w Bochni.

Patronem honorowym projektu „Wspólne Sprawy” zostało Narodowe Centrum Kultury (NCK).

Wydarzenie „Bochnia: Wspólne Sprawy, Wspólne Korzenie” organizowane z okazji Święta Niepodległości odbędzie się w godzinach 12.00–19.00. Początkowo w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera na ul. Rynek 20, następnie przeniesiemy się w związku z częścią taneczną.

Od godziny 12.00 do 15.00 odbywać się będzie panel dyskusyjny składający się z czterech różnych segmentów, w których gośćmi i gościniami będą cenione bocheńskie osobistości. Jako osoby eksperckie będą poruszać z mieszkańcami istotne dla naszej społeczności tematy, zwracać uwagę na aktualnie priorytetowe wartości i problemy.

Poszczególne dyskusje trwać będą ok. 40 minut i będą okazją do wspólnego zastanowienia się nad wyzwaniami stojącymi przed naszym miastem. Wyszczególnione segmenty rozmów to: kultura, sport, transport oraz urbanistyka. Po sekcjach dyskusyjnych odbędzie się tzw. silent disco, na słuchawkach z polskimi przebojami wielu pokoleń. Trwać będzie od 17.00 do 19.00. Nad wydarzeniem będzie czuwać grono wspaniałych wolontariuszy.

Warto też wspomnieć o tym, iż w ramach wydarzenia lokalni artyści wykonają w Mieście Soli piękne murale z wizerunkami kobiet zasłużonych dla Bochni. Patronat nad tą akcją objęło Muzeum HERstorii Sztuki MuHER, a materiały udostępniło Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Naszą propozycją świętowania Niepodległości jest konstruktywna rozmowa o problemach i wspólny relaks przy ulubionej muzyce (podczas silent disco pojawią się utwory m.in.: Bajm, Myslovitz, Maanam, Daria Zawiałow, Krzysztof Krawczyk, Anna Jantar, Dawid Tyszkowski, Taco Hemingway, Sanah, Wilki czy też Lady Pank). Ten dzień powinien nas łączyć, a nie dzielić. Dlatego udział w wydarzeniu może wziąć każdy i zabrać głos, zaproponować dowolny pomysł podczas rozmów z osobami eksperckimi w swoich dziedzinach. W trakcie eventu będzie czas dla wszystkich uczestnika i każdej uczestniczki na zadawanie pytań oraz pozycjonowania własnych opinii. Ponadto każdego czeka atrakcyjny upominek–niespodzianka.

Fundacja skupia się na zrozumieniu lokalnych potrzeb, budowaniu wspólnoty, edukacji obywatelskiej oraz promocji aktywności obywatelskiej. Nasza misja to: rozwój wspólnych wartości i integracja lokalnych społeczności poprzez nawiązywanie rozmów przy wspólnym stole ponad wszelkimi podziałami.

Idź do oryginalnego materiału