Ciekawość to pierwszy stopień… nie do piekła, a do ptasiego gniazda.
Podglądanie życia dzikich ptaków staje się coraz bardziej popularne. Daje to możliwość poznania ich zwyczajów, obserwacji tego, co zwykle ukryte i niedostępne. Dlatego w gniazdach montowane są kamery, dzięki których na żywo można obserwować życie ptasiej rodziny. Niekiedy reakcja internautów, którzy zauważyli coś niepokojącego, może uratować życie zwierząt i pozwolić na czas przyjść im z pomocą.
Na stronie internetowej Radia Lublin często informujemy o telenoweli sokołów z gniazda na kominie lubelskiej Elektrociepłowni „Wrotków”. Ptasia rodzina „mieszka” w apartamencie na wysokości 120 metrów. Specjalnie zamontowana kamera pozwala śledzić ich codzienne zmagania z wychowywaniem potomstwa. Transmisję można obserwować on-line na stronie peregrinus.pl.
Nie mniejsze zainteresowanie budzą także bociany. Te charakterystyczne ptaki na trwałe zagościły w polskim krajobrazie. Co roku przylatują wiosną do kraju nad Wisłą z dalekiej Afryki. Tu składają jaja i wychowują potomstwo. Ich odloty rokrocznie zwiastują koniec ciepłej pogody i nadejście jesieni.
Swoje gniazda bociany zakładają w pobliżu siedzib ludzkich budując je na drzewach, budynkach gospodarczych, a w ostatnich latach coraz częściej na czynnych słupach trakcji energetycznych.
Kozubszczyzna bocianami stoi
Nic dziwnego, iż wielu z nas chętnie zajrzałoby do gniazd tych sympatycznych ptaków. Kilka takich gniazd, z których od lat prowadzona jest transmisja, znajduje się w Kozubszczyźnie koło Lublina. Zlokalizowane są one na terenie Ośrodka Rehabilitacji Bocianów.
Gniazdo na brzozie
Gniazdo na stodole
Znajdują tu pomoc bociany poszkodowane w różnego rodzaju wypadkach. Są tutaj leczone, rehabilitowane i wypuszczane na wolność. Niektóre osobniki jednak, z powodu odniesionych kontuzji, nie są w stanie wzbić się w powietrze, dlatego zostają w azylu do końca swoich dni. Takich osobników jest tutaj 14.
Rodzinne gospodarstwo bocianim azylem
Także w Zastawkach, w gospodarstwie rodziny Spudowskich pod Chodlem jest gniazdo, gdzie przez całą dobę można podglądać życie pary bocianów.
Założyciele o swoim pomyśle piszą tak:
„Nasza przygoda z bocianami rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy zakupiliśmy gospodarstwo w miejscowości Zastawki. Wówczas na środku podwórka rósł duży klon, któremu obcięto konary. Dzięki takiemu zabiegowi udało się zamontować pierwszą platformę pod gniazdo bocianie. Platforma już w pierwszym roku po zamontowaniu została zaakceptowana przez bociany, które regularnie ją zajmowały i przystępowały do lęgów. Niestety drzewo w końcu musiało zostać usunięte ze względu na to, iż było spróchniałe i groziło zawaleniem. Zakupiliśmy słup wolno stojący, przygotowaliśmy nową platformę i zamontowano ją.”
Trzcinka i Przepiórek spodziewają się potomstwa
Od lat bociany żyją w Trzcińcu w gminie Lubartów. Teraz rezyduje tam urocza para: Trzcinka i Przepiórek.
W tym roku ptaki pojawiły się pod koniec marca. Samica wyprzedziła partnera o kilka dni. Osiem dni od powrotu Przepiórka pojawiło się pierwsze jajo. Teraz w gnieździe są już trzy sztuki. Jak można zobaczyć zapowiada się udany sezon lęgowy.
Bociany w okolicach Białej Podlaskiej
Jeśli chodzi o bociani świat swoje trzy grosze może dorzucić powiat bialski. W Sławacinku Starym od 2011 roku znajduje się gniazdo, które chętnie zasiedlają bocianie pary. W tym sezonie rezyduje tam samica Lotka z partnerem Piórkiem.
Bociany mają już dwa jaja. Nikt nie powiedział jednak, iż to ich ostatnie słowo.
Kamery w bocianich gniazdach zlokalizowane są na terenie całej Polski. Można wymienić np. Rzepedź w Podkarpackiem, Tomaszów Bolesławiecki na Dolnym Śląsku czy w województwo łódzkie. Tam Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim prowadzi projekt Bociany Czarne Online.
opr. PrzeG
Fot. peregrinus.pl, Grupa EkoLogiczna FB, archiwum RL