[See image gallery at rdn.pl] Trzeba nam dbać o braterskie więzi kapłańskie, jakie są między nami, tym mocniej, im bardziej trudne nadchodzą czasy – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w czasie Mszy Krzyżma Świętego. W tarnowskiej katedrze zgromadziło się w Wielki Czwartek kilkuset kapłanów z całej diecezji.
W homilii bp Andrzej Jeż dziękował księżom za przejawy braterstwa, modlitwę, pracę, gorliwość duszpasterską, świadectwo wiary i ofiarowane nieraz dla Kościoła cierpienie. Prosił duchownych, by pomagali sobie, troszczyli się o współbraci przeżywających trudności oraz kapłanów chorych i starszych.
– Mamy w sobie również poczucie znaczenia wspólnoty kapłańskiej, którą współtworzymy. Braterstwo, podobnie jak posłuszeństwo, nie może być nam narzucone moralnie, w sposób zewnętrzny wobec nas. Braterstwo jest świadomym wyborem, by dążyć do świętości wraz z innymi, a nie w samotności. Pewne przysłowie mówi: 'Jeśli chcesz iść szybko, idź sam; jeżeli chcesz zajść daleko, idź z innymi”.
Z Rzymu na liturgię przyleciał ks. Piotr Bajor – tarnowski duchowny, pracujący w Watykanie.
– W Rzymie mam na co dzień Ojca Świętego, biskupa Rzymu, natomiast tęsknię za wspólnotą Kościoła tarnowskiego, do której przybywam raz w roku. Wielki Czwartek jest wyjątkowym momentem, kiedy przypominam sobie moje święcenia, kapłaństwo osadzone w kapłaństwie Chrystusa w Wieczerniku. Bywam w różnych miejscach świata, ale dla mnie osobiście takim Wieczernikiem jest katedra tarnowska i w Wielki Czwartek pragnę tutaj być.
To istotny dzień dla kapłanów. Ks. Bartłomiej Bieszczad jest wikariuszem parafii w Rzezawie, święcenia przyjął w maju ubiegłego roku.
– Jest to łączność z biskupem, Msza wyjątkowa, jedyna w roku. Gromadzi się tutaj duchowieństwo tarnowskie i już teraz jesteśmy jego częścią. Kapłaństwo jest trudne, ale przez to też piękne, bo zbliża nas do Chrystusa.
Ks. Jan Banach jest proboszczem w Tymbarku. On także chciał być dziś w bazylice katedralnej.
– To powrót do źródeł w podwójnym znaczeniu. Jest to pielgrzymowanie do Wieczernika, wspominając w Wielki Czwartek to, co uczynił Jezus, ale jest to dla nas także powrót do katedry – tego Wieczernika, w którym zrodziło się nasze kapłaństwo. Prosimy o modlitwę w tym dniu.
Podczas liturgii kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Na tej Mszy Świętej poświęcono olej chorych. Konsekrowane zostało także krzyżmo święte, stąd nazwa tej Mszy. Krzyżmo różni się od pozostałych olejów swoim szerokim zastosowaniem w Kościele. Używane jest przy chrzcie, bierzmowaniu i do święceń kapłańskich. Służy też do namaszczania ołtarza i ścian kościoła.