Bp Paweł Stobrawa przewodniczył w poranek wielkanocny rezurekcji w kościele "na górce"

1 rok temu

Rezurekcja w Opolu. Procesja ruszyła z kościoła św. Sebastiana

Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. euforia Zmartwychwstania obwieszcza wówczas bicie dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych, a na czele procesji niesie się krzyż przyozdobiony czerwoną stułą, na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią oraz figurę Zmartwychwstałego.

Czytaj też: Krzyż nie zawsze był symbolem chrześcijan. „Kiedyś budził strach i odrazę”

Ze względu na renowację katedry rezurekcja w Opolu rozpoczęła się w kościele św. Sebastiana. Na rozpoczęcie procesji rezurekcyjnej biskup, trzymając w ręku krzyż z czerwoną stułą i stojąc przed Bożym Grobem ogłosił śpiewem, iż Chrystus prawdziwie zmartwychwstał.

Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła do kościoła Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha („na górce”). Tu biskup przewodniczył rezurekcyjnej mszy świętej.

– Chciałbym przywołać trzy ostatnie zdania dzisiejszej Ewangelii: „Wtedy wszedł do wnętrza także ów drugi uczeń, który pierwszy przybył do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, iż On ma powstać z martwych – mówił w kazaniu bp Paweł Stobrawa.

– Ten umiłowany uczeń Chrystusa jest nam bardzo bliski. Dopiero, kiedy wszedł rano do pustego grobu, ujrzał i uwierzył. Tę wiarę nam w dniu Zmartwychwstania przekazuje.

– Czy to nie paradoks? Przecież nasza pielgrzymka wiary rozpoczęta na chrzcie świętym. Była umacniana religijnym wychowaniem. Została też uświęcona pełnym zjednoczeniem z Jezusem w Komunii św., umocniona Duchem Świętym w sakramencie bierzmowania. Potem był sakrament małżeństwa, śluby zakonne, święcenia. Czy zatem trzeba, aby św. Jan przekazywał nam wiarę? Tak, potrzeba nam umocnienia wiary. Wpatrywania się razem z Janem w pusty grób. Dlatego, iż bez tego wejrzenia, bez spotkania Chrystusa Zmartwychwstałego, z naszą wiarą może się stać to, co stało się z wiarą apostołów, którzy w najważniejszym momencie opuścili Jezusa.

Kiedyś procesja rezurekcyjna szła na cmentarz

Pierwotnie procesja ta odbywała się na cmentarzu. Dlatego, iż zwykle znajdował się w sąsiedztwie Kościoła. Wszystko po to, by obwieścić zmarłym, iż Chrystus zmartwychwstał. Z czasem Najświętszy Sakrament był wynoszony z Grobu Pańskiego. Następnie w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła. Albo w do pobliskiej świątyni.

Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej Dzień Pański. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania. Aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.

Idź do oryginalnego materiału