BRUD, ŚMIECI I SWASTYKA – TAKI WIDOK W AUTOBUSIE MIEJSKIM

ostrodanews.pl 4 dni temu

Czas przemija, a można odnieść wrażenie, jakby postęp cywilizacyjny stał w miejscu. Delikatnie ujmując, nie popisała się lokalna młodzież, zachowując się bezrozumnie i wręcz idiotycznie. Sytuacja ta mocno zdenerwowała Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej, który proponuje rozwiązania by do takich incydentów już nie dochodziło.

Młodzi, korzystając z darmowego weekendowego przejazdu, postawili wyeksponować na zewnątrz niewielkie zawartości swoich umysłów. No i stało się – na szybie autobusu wylądowała swastyka, a pod nogami przy siedzeniach śmieci, prawdopodobnie prosto z kieszeni. Pracownicy komunikacji, w tym kierowcy komentują to w następujący sposób.

Takie zachowania są dla nas nie tylko aktem braku szacunku wobec mienia publicznego, ale także jawnym pogwałceniem zasad współżycia społecznego. Nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na takie zachowania! Autobusy to przestrzeń wspólna, która powinna służyć wszystkim mieszkańcom – w sposób bezpieczny i komfortowy.

Grupa zawodowa nie ma zamiaru poprzestać na pouczającej odezwie. Pracownicy znają przyczynę aktów wandalizmu i proponują gotowe rozwiązanie.

Jesteśmy zdania, iż ten incydent, jak i wiele podobnych zgłaszanych ostatnio przypadków, to niestety efekt wprowadzenia darmowych przejazdów dla młodzieży w weekendy. Chociaż inicjatywa ta miała na celu ułatwienie podróży, w praktyce przyczynia się do eskalacji problemów z dewastacją i nieodpowiedzialnym zachowaniem.
Może jeżeli przyjdzie zapłacić za przejazd młodzieży w godzinach pozaszkolnych, wtedy zrozumie, iż pewne działania mają swoje konsekwencje.
Apelujemy do władz Miasta Ostróda o natychmiastowe przywrócenie opłat za przejazd dla młodzieży:
• w weekendy,
• w dni robocze po godzinie 18:00.

Zdaniem pracowników, odpowiedzialność za korzystanie z transportu publicznego powinna wiązać się z poszanowaniem jego zasad. choćby symboliczna opłata mogłaby być pierwszym krokiem w budowaniu większej świadomości i odpowiedzialności wśród młodych pasażerów.

Trudno się nie zgodzić z tym stanowiskiem. Bezpłatne przejazdy dla młodzieży w godzinach lekcyjnych mają jeszcze swoje uzasadnienie. Tak poza nimi trudno dopatrzeć się zalet – tworzy to poczucie, iż wszystko się należy, co jest niegospodarne i jak widać…szkodliwe.

Idź do oryginalnego materiału