Budżet 2025 w Irlandii – podwyżka świadczeń socjalnych

2 godzin temu

Rząd planuje znaczącą podwyżkę świadczeń socjalnych w Irlandii w ramach nowego budżetu.

Minister ds. Ochrony Społecznej, Heather Humphreys, prowadzi intensywne rozmowy budżetowe z koalicyjnymi partnerami.

Podwyżki świadczeń socjalnych

Jej plan zakłada jedną z największych jednorazowych podwyżek emerytur, która ma zostać ogłoszona 1 października, podczas czytanie budżetu na 2025 rok.

Planowana podwyżka o 15 euro tygodniowo podniesie wysokość emerytury do 292,30 euro. W zeszłorocznym budżecie emerytura została podniesiona o 12 euro.

W ciągu ostatnich 10 lat wszystkie świadczenia socjalne, w tym zasiłki dla bezrobotnych, były zwiększane w tej samej kwocie.

Jednak tym razem minister Humphreys kategorycznie wyklucza możliwość, aby osoby długoterminowo bezrobotne otrzymały taką samą podwyżkę jak emeryci.

Zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii

Minister Humphreys otwarcie mówi o konieczności kompromisu w sprawie zasiłków dla bezrobotnych, ale zdecydowanie sprzeciwia się podwyżce o 15 euro tygodniowo.

Twierdzi, iż gdyby zasiłki dla bezrobotnych wzrosły w takim stopniu, brakłoby funduszy na inne formy wsparcia, takie jak zasiłki dla opiekunów, osoby z niepełnosprawnościami czy dodatki do opału.

Departament Ochrony Społecznej szacuje, iż każde 1 euro podwyżki we wszystkich świadczeniach społecznych kosztuje państwo około 75 milionów euro rocznie.

Wsparcie dla seniorów

Oprócz podwyżki emerytur, minister Humphreys dąży do wprowadzenia niedługo dodatkowych świadczeń dla osób starszych.

Planowane jest jednorazowe wypłacenie 200 euro osobom otrzymującym dodatek dla osób samotnych, a także podwójna wypłata emerytur i innych świadczeń w październiku i grudniu.

Dodatkowo, tysiące emerytów zyskają prawo do zasiłku na opał, a wiek uprawniający do jego otrzymania zostanie obniżony z 70 do 66 lat.

Planowane są również celowane dopłaty do rachunków za energię dla seniorów, którzy borykają się z trudnościami w opłacaniu kosztów ogrzewania.

Idź do oryginalnego materiału