Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta wręczono nagrody dla zasłużonych pracowników służb społecznych. Z rąk burmistrza Waldemara Jaksona, jego zastępców Marcina Dmowskiego i Jerzego Irsaka oraz Włodzimierza Radka, przewodniczącego RM, odebrały je Renata Elmerych, Joanna Lipko i Ewa Mazur z Centrum Usług Społecznych.
– Życie Świdnika składa się z wielu segmentów. Mamy kulturę, sport, oświatę. We wszystkich tych dziedzinach są przyznawane nagrody burmistrza, podkreślające wysiłek, jaki różni ludzie wkładają w to, co robią. Niedawno obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego i ogłosiliśmy, iż chcielibyśmy nagrodzić osoby, które bardzo mocno angażują się w działalność tej sfery. Oto jest efekt. Gratuluje paniom serdecznie i dziękuję za pracę, jaką podejmujecie na rzecz innych – mówił burmistrz Waldemar Jakson.
Andrzej Mańka, dyrektor CUS, podkreślał, w imieniu swoim, nagrodzonych oraz wszystkich pracowników instytucji, szczególną wartość przyznanych wyróżnień: – Pracownicy Centrum Usług Społecznych to zespół niezwykle zgrany, bardzo fachowy i ogromnie zaangażowany na rzecz społeczności lokalnej. Ich praca jest trudna i bardzo odpowiedzialna, ale nie zawsze dostrzegalna. Dlatego tym bardziej dziękuję władzom miasta, iż ją dostrzegają i potrafią docenić. Cieszę się, iż jest i będzie taki dzień, kiedy pracownicy służb społecznych będą wyróżniani.
aw
***
Renata Elmerych – z wykształcenia filozof kultury, pedagog specjalny, instruktor tańca, choreograf sceniczny, reżyser teatralny, animator kultury. Wiele lat pracowała jako terapeuta zajęciowy i choreoterapeuta w Środowiskowym Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku, prowadząc tam zajęcia z grupą taneczno-teatralną „Pasjonaci”. Za swoją działalność otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Od momentu powstania Centrum Usług Społecznych w Świdniku pełni funkcję organizatora społeczności lokalnej. Jest pomysłodawczynią i organizatorką wielu wydarzeń przeprowadzonych przez instytucję, między innymi „Świdnickiego kolędowania”, Festiwalu Świdnickie Smakowanie Regionalnych Frykasów, Festiwalu Form Rozmaitych „WASZka”, Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, akcji charytatywnych, na przykład „Świdnik dla Kubusia”, Festiwalu Kreatywności – twórczo i rodzinnie. Jest także odpowiedzialna za współpracę z organizacjami pozarządowymi w Świdniku, organizując spotkania, szkolenia, a także promując ich działalność w mediach społecznościowych oraz lokalnej prasie „Głosie Świdnika”, gdzie publikowała cykl artykułów „Razem dla Świdnika-organizacje pozarządowe”. Dzięki jej działalności z CUS współpracuje w tej chwili 36 organizacji pozarządowych z terenu miasta. Rozwinęła współpracę w obszarze wolontariatu, czynnie angażuje się promocję CUS, a także uczestniczy w ogólnopolskich konferencjach dotyczących działalności CUS, organizatora społeczności lokalnej. Dzięki jej działalności i zaangażowaniu aktywizowana jest społeczność naszego miasta, a CUS jest postrzegane jako instytucja działająca na rzecz wszystkich mieszkańców Świdnika.
Joanna Lipko – absolwentka medycznego studium zawodowego. Zawód pracownika socjalnego wykonuje od 33 lat. Pracę w zawodzie rozpoczęła w ramach służby medycznej, następnie w wyniku przekształceń społeczno-gospodarczych i powstania umocowań prawnych w zakresie pomocy społecznej kontynuowała pracę w ramach jednostki pomocy społecznej. W 1999 roku uzyskała tytuł specjalisty pracy socjalnej. Zawsze postępuje zgodnie z zasadami etyki zawodowej, kieruje się dobrem osób i rodzin wymagających wsparcia. Wzorowo planuje i organizuje pracę na powierzonym stanowisku, chętnie dzieli się doświadczeniem z innymi. Wykazuje gotowość realizacji powierzanych zadań, posiada wiedzę i rozwinięte umiejętności, które stanowią o jej wysokiej wartości w pracy na rzecz innych. Potrafi wzmocnić wysiłki podopiecznych na rzecz życiowego usamodzielnienia. Jest pracownikiem o wysokiej samodyscyplinie, każdego dnia z niezmiernym zaangażowaniem i ofiarnością pochyla się nad ludzkimi dramatami, udzielając wsparcia. Godnie reprezentuje zawód pracownika socjalnego, wykazując się zrozumieniem dla ludzkiej słabości oraz wielkim sercem okazywanym w codziennej pracy.
Ewa Mazur – pedagog i asystent rodziny, członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zatrudniona w Miejskim Centrum Profilaktyki od 2007 roku na stanowisku pedagoga, a od 2016 roku na stanowisku asystenta rodziny. Z pełnym zaangażowaniem pracuje z rodzinami objętymi pomocą asystenta rodziny. Koordynuje pracę asystentów rodziny. Przygotowuje i realizuje program „Rodzina razem”, który ma za zadanie integrować środowisko rodzinne, budować i zacieśniać więzi rodzinne. Współpracuje z pracownikami socjalnymi, kuratorami, koordynatorami pieczy zastępczej, wychowawcami, nauczycielami oraz pedagogami szkolnymi. Wiele lat prowadziła zajęcia świetlicowe dla dzieci z rodzin wymagających wsparcia. Organizowała zajęcia dla dzieci w okresie wakacyjnym oraz feryjnym. Prowadzi grupy profilaktyczne dla dzieci „Kręciołki”. Realizuje na terenie szkół programy profilaktyczne, autorskie i rekomendowane. W CUS prowadzi zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży. Przygotowywała warsztaty plastyczne dla dzieci, motywowała najmłodszych do kreatywnego spędzania czasu wolnego. Daje się poznać w pracy zawodowej jako osoba odpowiedzialna, kreatywna, sumienna i nieszablonowa, z dużym zaangażowaniem w niesieniu pomocy potrzebującym.