Ukulele – mały, radosny instrument, kojarzący się z Hawajami, słońcem, oceanem, wolnością i radością, wzbudzający uśmiech na twarzy każdej osoby, która po niego sięgnie lub usłyszy. Od dziewięciu lat ukulelową stolicą naszego kraju jest Poznań. W dniach od 5 do 8 czerwca odbędzie się kolejna, dziewiąta już edycja największego europejskiego festiwalu poświęconego temu instrumentowi, czyli Cały Poznań Ukulele. Miasteczko festiwalowe ponownie powstanie na Placu Wolności w Poznaniu! Festiwal Cały Poznań Ukulele to wydarzenie dla wszystkich, dla dzieci, młodzieży, seniorów oraz całych rodzin, a tegoroczny program to tradycyjnie już połączenie różnych elementów – artystycznych, performatywnych i edukacyjnych.
– Festiwal rozpoczną koncerty klubowe w jednym z najstarszych poznańskich klubów muzycznych – Muchos. To właśnie tam w czwartek 5 czerwca rozpoczniemy występami takich artystów Marek Gordziej a autorskim projektem „Mars”, Ronji Maltzahn z Niemiec i zespołu The Sectrets z Wielkiej Brytanii. 6 czerwca w piątkowe popołudnie o godz. 17:00 ruszą scena główna i miasteczko festiwalowe na placu Wolności. Zaprosimy na wspólne granie i śpiewanie, a poza fantastycznymi koncertami, m.in. poznańskiej artystki Ranko Ukulele oraz 30 osobowego irlandzkiego zespołu Dublin Ukulele Collective będzie można także potańczyć w polinezyjskich rytmach z Avei Varu x Hinatea – informują organizatorzy.
– Tradycyjnie już, w sobotę 7 czerwca o godz. 12:00 muzycy z Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele (PPNOU) wejdą na wieżę poznańskiego Ratusza i zagrają na ukulele hejnał, który symbolicznie potwierdzi obecność Festiwalu w naszym mieście. Od godziny 13:00 na placu Wolności przez całą sobotę i niedzielę będzie działać miasteczko festiwalowe, a scena główna (oraz mniejsze) będą wybrzmiewać do wieczora. Jak zawsze Festiwal i odbywające się w jego ramach działania (koncerty, warsztaty) są całkowicie darmowe dla wszystkich chętnych – dodają organizatorzy, którzy zaprosili artystów z Hawajów, Portugalii, Niemiec, Hiszpanii, Anglii, Irlandii, Szkocji, Węgier, Słowacji i Czech, ale nie zabraknie także artystów z Polski i Poznania.
W niedzielę 8 czerwca przed godziną 19:00 tuż przed finałem imprezy, tradycyjnie już muzycy z Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele wystąpią z projektem łączącym klasykę z Ukulele. Tym razem do projektu „Uku w Operze” zaprosili wybitnego wokalistę znanego z projektu Tre Voci – Mikołaja Adamczaka, któremu będzie towarzyszyć m.in. zespół Sopranissimo. Gwarantuje to nie tylko wspaniałą, radosną atmosferę, ale przede wszystkim najwyższy poziom wykonawczy. Poznańską scenę muzyczną poza PPNOU będą reprezentować wykonawcy w każdym wieku, estradę wypełni kilkadziesiąt młodych ukulelistek i ukulelistów z projektu Ukulelowe Łejery, pojawi się znana festiwalowiczom Ukupolalele z gośćmi, która rośnie i rozwija się razem z festiwalem.
Będzie można także posłuchać wyjątkowego projektu, stworzonego z poznańskich seniorów – SeniorUki, zespół który zdobywa serca publiczności podczas wielu wydarzeń w Poznaniu i który nie zamierza się zatrzymywać. – Każdy też może przyjść i samemu zacząć grać na ukulele! Jak co roku w programie Festiwalu znajdą się bezpłatne warsztaty, a „dla zainteresowanych mamy kilkadziesiąt instrumentów, które będziemy bezpłatnie wypożyczać! – podkreśla Piotr Kończal, organizator festiwalu. Poza tym w miasteczku Festiwalowym na Placu Wolności znajdzie się ponownie UKU-BUS, czyli specjalny muzyczny autokar, który będzie otwartą sceną dla wykonawców amatorów, a także będzie Poradnią Ukulelową, czyli miejscem, gdzie można zapytać o wszystko co związane z tym najradośniejszym z instrumentów. Wszystkie atrakcje są całkowicie bezpłatne! Więcej informacji na stronie wydarzenia.