Cep, koń i kiczka – żniwa jak za dawnych czasów w kolbuszowskim skansenie

23 godzin temu
Zdjęcie: Żniwa w kolbuszowskim skansenie przenoszą w czasie. | foto Muzeum Kultury Ludowej


Żniwa w stylu retro w skansenie

W ostatnią sobotę lipca kolbuszowski skansen zamieni się w żywą wieś sprzed ponad stu lat. Nie będzie hałasu maszyn rolniczych, nie będzie nawozów z marketu. Zamiast tego – koń przy kieracie, manualne młócenie zboża i słoma układana w kiczki.

Organizatorzy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zadbali o to, by każdy, kto przyjdzie 26 lipca do skansenu, mógł poczuć klimat dawnych żniw w pełnym tego słowa znaczeniu. - Oby pogoda dopisała! - napisali przedstawiciele skansenu.

https://korsokolbuszowskie.pl/wiadomosci/rekrutacja-do-szkol-srednich-w-powiecie-kolbuszowskim-ta-placowka-ma-najwieksze-zainteresowanie/hIpDk0k6rIjukW2FZ5aH

Tradycyjne prace polowe rozpoczęły się już na początku tygodnia, kiedy to na polach wsi Lasowiaków i Rzeszowiaków zostały przeprowadzone żytnie żniwa. Jak zapowiedzieli gospodarze, zboże ścięto manualnie, by słoma mogła posłużyć do dalszych pokazów – od krycia strzech po wyplatanie wiązek.

Kulminacja nastąpi w sobotę. Na terenie skansenu ożyją dawne zagrody: z Bożej Woli i z Kopci. W godzinach 11.00–16.00 odbędą się pokazy pracy konia w kieracie, cięcia sieczki oraz młócenia cepami. W tych samych godzinach będzie można także zwiedzić chałupę kolonistów józefińskich z Bożej Woli.

Na zwiedzających czekać będą również pokazy tradycyjnego poszywania dachów słomą. W zagrodzie z Kopci mistrzowie dawnego rzemiosła zaprezentują, jak wykonywało się kiczki i układało je w schodkową strzechę – misternie, równo i z precyzją, której nie powstydziłby się żaden dzisiejszy dekarz.

Program wydarzenia – 26 lipca (sobota):

Zagroda józefińska z Bożej Woli

  • 11.00–16.00 – Oprowadzanie po chałupie kolonistów józefińskich
  • 12.00–14.00 – Pokaz pracy konia w kieracie
  • 12.00–14.00 – Cięcie sieczki
  • 11.00–15.00 – Młócenie zboża cepami

Zagroda z Kopci

  • 11.00–14.00 – Pokaz tradycyjnego poszywania dachów i wykonywania kiczek
Idź do oryginalnego materiału