Hejnał już niebawem może rozbrzmiewać na rynku w Chęcinach. W związku z obchodami 700-lecia nadania praw miejskich, władze miasta planują wprowadzenie go jako nowej tradycji i atrakcji turystycznej.
Burmistrz Robert Jaworski podkreśla, iż jubileusz jest doskonałą okazją, aby ponownie podjąć temat hejnału, który kilka lat temu został wstrzymany z powodu pandemii.
– Hejnały są tradycją wielu miast, mających za sobą długą i ciekawą przeszłość. Chęciny ze swoją niezwykłą historią, na pewno zasługują na hejnał, który z pewnością stanie się symbolem tożsamości miasta. Utwór będzie grany codziennie o stałej porze z ratusza, a także podczas ważnych uroczystości i wydarzeń – tłumaczy.
Dr Cezary Jastrzębski pracownik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomina, iż historia hejnału sięga setek lat, a początkowo był to sygnał pobudki grany na trąbach, ale z czasem, zwłaszcza w Polsce, stał się symbolem miast.
– W okresie renesansu i baroku hejnały były symbolem miejskości. Również w czasach zaborów kiedy zakazywano różnych elementów związanych z patriotyzmem i polskością, starano się, aby w ukryciu czy w niewielkim gronie takie hejnału odgrywać. One są ważnym elementem naszej tradycji – zaznacza.
Niebawem Chęciny ogłoszą otwarty konkurs na hejnał. Będzie skierowany do muzyków, kompozytorów, instrumentalistów a także studentów uczelni muzycznych i uczniów szkół muzycznych oraz wszystkich uzdolnionych osób. Przed wyborem ostatecznej wersji planowane są konsultacje społeczne.