Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Pająki ludowe – warsztaty online (3 grudnia)
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza 3 grudnia br. na warsztaty w formie online. Uczestnicy wykonają pająka żyrandolowego, z użyciem słomy, bibuły i papieru. Pająki żyrandolowe stanowią jeden z podstawowych typów pająków znanych w Polsce. Ich nazwa wywodzi się od ich kształtu przypominającego kryształowe żyrandole, znane nam z pałaców i kościołów, które prawdopodobnie były inspiracją dla twórców tego rodzaju, którzy kreatywnie zsyntezowali nowy rodzaj wyrazu artystycznego w formie pająków żyrandolowych. Pod okiem twórcy ludowego specjalizującego się w plastyce zdobniczej i obrzędowej powstaną te wyjątkowe dzieła sztuki ludowej, które będą ciekawym elementem nadchodzących świąt Bożego Narodzenia lub całoroczną ozdobą domu. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma przed zajęciami paczkę z materiałami niezbędnymi do własnoręcznego przygotowania pająka.
Spotkanie z Robertem Korzeniowskim
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Robertem Korzeniowskim – najbardziej utytułowanym polskim sportowcem pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego. Spotkanie odbędzie się 5 grudnia o godz. 17.00 w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny! Spotkanie realizowane jest w ramach zadania „Książka i sport” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Robert Korzeniowski jest polskim lekkoatletą, chodziarzem, czterokrotnym mistrzem olimpijskim, trzykrotnym mistrzem świata (1997, 2001, 2003) i dwukrotnym mistrzem Europy (1998, 2002), byłym rekordzistą świata w chodzie sportowym. Laureatem wielu nagród, m.in. dwukrotnym laureatem Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski (1998 i 2000), Ambasadorem Ds. Sportu, Tolerancji i Fair Play w Radzie Europy (1997 – 2004 ) czy od 2005 Ambasadorem World Food Programme. Realizuje wiele projektów m.in.: Walking Lovers Korzeniowscy, któremu przyświeca idea popularyzacji chodu sportowego wśród Polaków; Klub RK Athletics – klub lekkoatletyczny czy Fundację Roberta Korzeniowskiego. Misja fundacji zorientowana jest na wychowanie poprzez edukację lekkoatletyczną, szeroko pojęte kształtowanie poprzez sport w duchu fair play i angażowanie całych rodzin we wspólną sportową pasję. Wydał dwie książki autobiograficzne:”…i o to chodzi„ (2005) i „Moja droga do mistrzostwa” (2011).
Mikołajki w Muzeum
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza wszystkie dzieci i młodzież na zajęcia tematyczne. Zajęcia – zaplanowane 6 grudnia – są bezpłatne i obowiązują na nie zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy pod nr tel. 82 565-26-93 lub mail [email protected].
109. spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników
Chełmska Biblioteka Publiczna oraz Chełmski Klub Podróżników zapraszają na spotkanie z podróżniczką Iwoną Szelezińską oraz na promocję książki „Bombaj/Mombaj. Podszepty miasta”. Spotkanie zaplanowano 6 grudnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40). Na spotkanie wstęp wolny. Wydarzenie odbywa się w ramach 109. spotkania Chełmskiego Klubu Podróżników.
Iwona Szelezińska pochodzi z Sopotu, na studia wyjechała do Krakowa, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła filologię indyjską i animację kultury. W trakcie studiów rok spędziła w New Delhi. Był to jej pierwszy bezpośredni kontakt z Indiami – niezwykle intensywne doświadczenie, które nadało kierunek jej późniejszej zawodowej ścieżce. Od 2007 r. pracuje jako pilot wycieczek po Turcji, Indiach i Nepalu. Jej wieloletnie, nie tylko służbowe, ale i prywatne podróże do tych krajów, zaowocowały serią reportaży na portalu CSPA (Centrum Studiów Polska-Azja), publikacjami na łamach „Gazety Wyborczej” (w „Dużym Formacie” i „Magazynie Świątecznym”) oraz w kilku magazynach podróżniczych. W 2011 r. ukończyła Polską Szkołę Reportażu. „Nepal. Kopnij piłkę ponad chmury” to jej debiut książkowy. Mieszka w Warszawie, choć znaczną część roku spędza w Azji. Organizuje autorskie wyjazdy do Indii i Nepalu w ramach własnego biura podróży MIEJSCA.
Koncert w Bibliotece Pedagogicznej
Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15) 6 grudnia o godz. 16.00 organizuje „Koncert Mikołajkowy” w ramach Kawiarenki Literackiej. W miłej atmosferze, przy cieście i kawie, można będzie posłuchać chełmskiego duetu wokalno-gitarowego „Marek i Radek”. Program wykonywany przez duet nosi nazwę „Po własnych śladach”. Na wydarzenie jest wstęp wolny.
„Chełmski duet wokalno – gitarowy Marek i Radek” został założony w 1994 roku przez dwóch przyjaciół. Nikomu nieznany, występujący głownie dla bliskich i znajomych, z dala od głównego nurtu kulturalnego miasta. Mnożące się obowiązki i trudy dnia codziennego, nigdy nie pozwoliły im zrealizować swoich artystycznych marzeń. Jednak ich przyjaźń i pasja przetrwały. Przetrwały również niezliczone piosenki. W 2024 r. obchodzą jubileusz 30-lecia swojego nieistnienia. Skład duetu: Radosław Szewczuk – gitara solowa, śpiew, Marek Miszczuk – śpiew, gitara rytmiczna. Organizatorzy zapraszają na koncert wszystkich miłośników piosenki autorskiej i poezji śpiewanej.
Wernisaż wystawy Urszuli Bydlińskiej
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy Urszuli Katarzyny Bydlińskiej „nie Wszyscy Święci”, zaplanowany 6 grudnia 2024 r. (piątek) o godz. 17.00 w Galerii Novej ChBP (ul. Partyzantów 40). Na spotkanie wstęp wolny.
Urszula Bydlińska jest absolwentką historii (UMCS). Mieszka i tworzy w Majdanie Zahorodyńskim. Zajmuje się malarstwem amatorsko, podejmuje próbę wskrzeszenia starych dworków, cerkwi, przenosi na płótno pejzaże, uwiecznia zaobserwowaną scenerię, tworzy także kopie prac znanych autorów (zwłaszcza Art Deco i twórczość Tamary Łempickiej). Podejmuje tematykę nie tylko cielesną, żywą, ale także duchową, w głównej mierze sakralną, niematerialną. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórczego Prowincja w Siedliszczu oraz Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. W 2018 r. została odznaczona medalem Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego w kategorii Kultura, a w 2020 otrzymała tytuł „Osobowość Roku” Kuriera Lubelskiego. Najnowsza wystawa U. Bydlińskiej to przedstawienie Świętych – patronów różnych spraw, których przywołujemy w modlitwie, i u których szukamy ratunku w momencie zagrożeń.
Spotkanie autorskie z Katarzyną Józefacką
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 7 grudnia o godz. 17.00 na niezwykłe wydarzenie. Będzie to spotkanie autorskie z Katarzyną Józefacką, spod pióra której wyszła wyjątkowa publikacja pt. „Przy kafce w małym mieście”. Wszyscy, którzy znają Katarzynę z niecierpliwością czekali na jej książkę. Na spotkanie wstęp wolny.
– Publikowałam w sieci swoje chełmskie obserwacje w latach 2012-2017 i z nich zrodziła się ta książka – pisze Katarzyna we wstępie swej publikacji. – Zapisywałam wówczas zdarzenia z pracy, z rodzinnego domu. Obserwowałam ludzi na ulicach i w autobusach. Zatrzymywałam w słowach nie tylko kadry czy wspomnienia ze swojego życia, ale także z życia przyjaciół, znajomych, sąsiadów. Wielu z Was odnajdzie się w tych historiach. Zamknęłam te zapiski w książkę, by nie zapomnieć. I czytając ją, opowiadać dzieciom i wnukom, iż był kiedyś wspominany „Kulisz”, „Obuwie”,” WDK” czy przystanek „przy pomniku”. Może za kilka lat nie będzie już autobusów i postojów taksówek, o których piszę? Życie pędzi okrutnie i wiele z naszego małego świata zniknie lub zmieni formę.
Katarzyna Józefacka – dla znajomych „Józek” lub „Kate”. Absolwentka ukochanej SP Nr 3 i II LO w Chełmie. Ukończyła andragogikę i doradztwo zawodowe. Przez 15 lat z zapałem doradca młodzieży i poszukujących pracy. Od ponad 6 lat z pasją w dziale promocji. Kocha przyjaźń, niesztampowość, wolność i śmiech. Oraz słowa. Wysoką wrażliwość traktuje jako dar. Ceni dobro. Nie znosi niedobra, złych intencji i braku szacunku. Tęskni za Dziadkami. Lubi kawę i swoje życie.
Koncert „Miłość w Paryżu”
8 grudnia br. o godz. 18 w Chełmskim Domu Kultury zaplanowano koncert „Miłość w Paryżu”. Publiczność usłyszy najpiękniejsze francuskie piosenki. Koncert aktorki i piosenkarki Doroty Lanton to prawdziwie europejska propozycja na polskim rynku. Artystce towarzyszą Marek Stefankiewicz oraz Bogusław Nowicki. Bilety w cenie 70 zł. Wydarzenie to zostało przeniesione z 7 kwietnia br. i wszystkie zakupione wtedy bilety zachowują ważność, i są podstawą do wejścia na koncert 8 grudnia o godz. 18.
„Święta bez plastiku” – nowa wystawa w chełmskim Muzeum
Czy we współczesnych czasach możliwe są jeszcze Święta bez plastiku? Odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć na najnowszej wystawie etnograficznej w Muzeum Ziemi Chełmskiej, do której powstania nie użyto ani grama plastiku. Na zwiedzających czekają za to piękne wyroby ze słomy, papieru, opłatka i innych naturalnych surowców. Z ekspozycji można się dowiedzieć, jak wyglądały dawne ozdoby bożonarodzeniowe, wykonywane niegdyś przez naszych przodków. Zobaczymy choinki przystrojone ozdobami, które dawniej były tworzone niemal w każdym domu. Część osób będzie mogła przypomnieć sobie, jak wyglądały np. łańcuchy ze słomy i papieru, jeżyki, pawie oczka, które być może w dzieciństwie sami tworzyli, by przyozdobić choinkę. Dla młodszego pokolenia będą to rzeczy nowe, które pozwolą wyobrazić sobie dzięki jakich ozdób tworzono dawniej świąteczny nastrój w domach ich dziadków i pradziadków. Ekspozycja jest także prezentacją kunsztu artystycznego twórców ludowych, którzy tworzą m.in. ludowe pająki ze słomy, papieru i grochu, a także „światy” skomplikowane geometryczne ozdoby z opłatka. Nie zabraknie także poprzednika choinki-podłaźniczki, przystrojonej również kunsztownymi ozdobami z naturalnych surowców. Bogactwo prezentowanych ozdób bożonarodzeniowych świadczy o tym, iż święta bez plastiku przez cały czas są możliwe. Organizatorzy mają nadzieję, iż wystawa pobudzi w zwiedzających kreatywność i zachęci ich, by sięgając do tradycji stworzyć własnoręcznie wyjątkowe ozdoby.
Ekspozycję przygotowano w ramach zadania: „Święta bez plastiku – tradycyjne ozdoby świąteczne”. Wystawę można oglądać w salach Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 56 A. Autorzy projektu: Ilona Sawicka, Michał Kowalik. Projekt sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Daniel Midas – stand up
12 grudnia br. o godz. 19.00 w Chełmskim Domu Kultury wystąpi Daniel Midas w swoim najnowszym programie „Złote myśli”. Daniel Midas – odkrycie roku 2022. Komik, którego „Szopkę dla reportera” oglądają już chyba wszyscy. Jego internetową twórczość można sprawdzić na wszystkich popularnych portalach społecznościowych i przekonać się, iż tak gwałtownie nie rozbawił publiczności jeszcze nikt. Najnowszy program Daniela Midasa – „Złote Myśli”, to jego trzeci materiał stand-upowy. Daniel porusza w nim złote historie ze swojego życia i nie tylko. Bilety od 99 zł.
Naturalne warsztaty z Marzeną Puzio
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza 15 grudnia br. w godz. 13.00-16.00 na niezwykłe warsztaty prowadzone przez Marzenę Puzio („Naturalnie do lasu”). Uczestnicy warsztatów wykonają: nawilżający balsam do ciała z żelem aloesowym, pomadkę do ust na bazie wosku pszczelego z pielęgnacyjnymi olejami, dezodorant do ciała, ziołową herbatkę na odporność na bazie suszonych i liofilizowanych ziół. Liczba miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: [email protected]
„Ściana” w Muzeum Ziemi Chełmskiej
W siedzibie Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 55 można oglądać wystawę „Ściana” Macieja Duchowskiego. Kuratorką wystawy jest Jagoda Barczyńska. Ekspozycja czynna do końca stycznia 2025 r.
Maciej Duchowski urodził się w 1981 r. w Warszawie. W latach 2000-2005 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego. W latach 2006-2008 odbył studia w Dutch Art Institute w Enschede w Holandii. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor 17 wystaw indywidualnych w Polsce oraz Holandii, uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, tworzy obiekty rzeźbiarskie oraz instalacje dźwiękowe. Jego prace układają się w cykle, które osadzone w konkretnych przestrzeniach tworzą różne formy narracji. Dr hab., prof. uczelni, jako pedagog na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni. (opr. mo)
Repertuar Kina Zorza
2 grudnia, poniedziałek
17:45 Gladiator II
20:45 Gladiator II
3 grudnia, wtorek
14:00 Elfy ratują święta
15:45 List do Świętego Mikołaja
17:45 Gladiator II
20:45 Gladiator II
4 grudnia, środa
14:00 Elfy ratują święta
15:45 List do Świętego Mikołaja
17:45 Gladiator II
20:45 Gladiator II
5 grudnia, czwartek
14:00 Elfy ratują święta
15:45 List do Świętego Mikołaja
17:45 Gladiator II
20:45 Gladiator II
6 grudnia, piątek
14:00 Vaiana 2
16:00 Vaiana 2
18:00 Gladiator II
20:45 Gladiator II
7 grudnia, sobota
11:00 Vaiana 2
13:00 Vaiana 2
15:00 Gladiator II
18:00 Vaiana 2
20:15 Gladiator II
8 grudnia, niedziela
11:00 Vaiana 2
13:00 Vaiana 2
15:00 Gladiator II
18:00 Vaiana 2
20:15 Gladiator II