Cmentarna wypożyczalnia

1 rok temu
Zdjęcie: Cmentarna wypożyczalnia


Na Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej stanęły specjalne regały i stojaki na urządzenia. Na tych pierwszych, każdy chętny może odłożyć znicz do ponownego użycia. To doskonały pomysł, który sprzyja zarówno ekologicznemu podejściu, ale przede wszystkim szacunkowi dla tradycji i pamięci zmarłych.

Na cmentarzu pojawiły się także specjalne stojaki na narzędzia, które są niezbędne do porządkowania i pielęgnacji nagrobków i otoczenia wokół nich. Wśród nich są grabie, konewki oraz szczotki. Każde z nich odpowiednio oznakowane. Na stojaku zamontowano napis: Zapomniałeś? Pożycz. Nie zapomnij oddać.

Zakup urządzeń i regałów sfinansowano z Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt to 20 tysięcy złotych. To pierwszy tego typu projekt w mieście.

Rzymskokatolicki Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim należy do najstarszych polskich nekropolii w Polsce. Początki datuje się na rok 1784, a to oznacza, iż jest starszy od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie czy warszawskich Powązek.

Spoczywa tu wielu zasłużonych dla miasta i kraju ostrowian. Wśród nich: Gustaw Bojanowski – pisarz; Wincenty Broniwój-Orliński – prawnik, działacz emigracyjny, mecenas kultury; ks. Jan Kompałła – proboszcz ostrowski, działacz społeczny, inicjator budowy Królewskiego Katolickiego Gimnazjum Męskiego; ks. Augustyn Szamarzewski – działacz społeczny, patron polskich spółek zarobkowych, proboszcz ostrowski, prefekt Wyższej Szkoły Żeńskiej w Ostrowie Wielkopolskim; Maria Bojarska – przełożona Gimnazjum i Liceum im. Emilii Sczanieckiej, koordynowała działania tajnej oświaty w mieście i południowej Wielkopolsce podczas II wojny światowej.

POLECANE NEWSY
Tak zmieni się jedna ze szkół?
Policja wyśle SMS do oszukanych w internecie
19-latka w BMW i diabelska prędkość. 1 osoba nie żyje (wideo)
9-latka potrącona przez mercedesa
Żyje już 102 lata!
Odebrali jej kilkanaście psów
Idź do oryginalnego materiału