270 tysięcy kobiet z województwa lubuskiego nie wykonało bezpłatnych badań cytologicznych. Takie dane prezentuje lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Rak szyjki macicy jest trzecim nowotworem pod względem częstotliwości zachorowań. Badanie w kierunku nowotworu finansuje NFZ. Tymczasem z cytologii skorzystała co dziesiąta Lubuszanka w wieku od 25 do 64 lat.
Jak mówi Joanna Branicka, rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ, cytologia jest najlepszą profilaktyką, która może nas uchronić przed zachorowaniem.
Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca także do wykonania szczepień przeciwko HPV. – Szczepiąc dziecko możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, do których przyczynia się wirus brodawczaka ludzkiego – mówi Joanna Branicka.
W województwie lubuskim do tej pory zaszczepionych zostało 13 % dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 18 lat. Z tego około 2 tysiące dzieci przyjęło szczepionkę w swojej szkole podstawowej. Najwięcej zaszczepiło się dzieci w wieku 13 lat, bo ponad 28 %.
W tym tygodniu obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy.