Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

5 godzin temu

Spacer historyczny po świdnickiej katedrze, bluesowe Zaduszki w Strzegomiu, a może słynna operetka w świdnickim teatrze? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Spotkanie autorskie z Heleną Pietrzak (piątek)

W piątek, 22 listopada o godzinie 17.00 w siedzibie świdnickiej filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej (budynek I LO przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30) w Świdnicy odbędzie się spotkanie autorskie z Heleną Pietrzak. Świdnicka nauczycielka, bibliotekarka i poetka w 2023 roku wydała swój debiut poetycki „Zan(d)urzenie”, a niedawno kolejny – „Ślady wnętrza” z ilustracjami Marty Ciućki. Rozmowę poprowadzi polonistka Justyna Gąsior.

Pierwsze urodziny zespołu Julianki (piątek)

W piątek, 22 listopada o godzinie 17.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie swoje pierwsze urodziny będą świętowały Julianki. – To będzie wyjątkowy wieczór, bowiem udział w koncercie zapowiedziały także zespoły Krukowianie oraz Kalina. Zespół Julianki na ten dzień przygotował specjalny repertuar. Julianki mają za sobą występy na licznych przeglądach zespołów śpiewaczych. Julianki to zespół pełen energii, a scena to ich żywioł. Zespół na co dzień prowadzi pani Julia Sikoza – informują organizatorzy. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Barbórka w Strzegomiu (piątek)

22 listopada środowisko górników, skalników i kamieniarzy z gminy Strzegom będzie świętować Barbórkę. Obchody rozpoczną się pod strzegomskim ratuszem o godzinie 17.30. Górniczy orszak, prowadzony przez orkiestrę dętą, przejdzie przez centrum miasta, a następnie uczestnicy udadzą się do sali Strzegomskiego Centrum Kultury II przy ulicy Paderewskiego, gdzie zaplanowano spotkanie gwareckie – tradycyjną karczmę piwną. Głównym elementem biesiady jest wspólne śpiewanie tradycyjnych piosenek.

Wernisaże wystaw Michała Rajczakowskiego (piątek)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaże wystaw Michała Rajczakowskiego „Świat prawdziwy” i „Powroty rzeczywiste”, które odbędą się w piątek, 22 listopada o godzinie 18.00 w Galerii Fotografii (Rynek 44) oraz o godzinie 18.30 w Klubie Bolko (pl. Grunwaldzki 11). Michał Rajczakowski prowadzi warsztatowe zajęcia dla grupy malarskiej w Centrum Kultury i Promocji w Bardzie, zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką i edukacją plastyczną. Swoje prace prezentuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Strzegomskie Zaduszki Bluesowe (piątek)

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na Strzegomskie Zaduszki Bluesowe, które odbędą się w piątek, 22 listopada w sali widowiskowej SCK. Początek o godzinie 19.00. Bilety w cenie 30 złotych dostępne w Strzegomskim Centrum Kultury oraz online w serwisie biletyna.pl.

W koncertowy klimat wprowadzi publiczność zespół Second Line z Wrocławia, który zaprezentuje autorskie kompozycje oraz znane covery. Następnie scenę przejmą bracia Rafał i Andrzej Oryńczak z zespołu Ślad, którzy dodadzą nut nostalgii i refleksji, charakterystycznych dla polskiego bluesa. Finał wieczoru będzie należał do Obstawy Prezydenta – legendy polskiej sceny bluesowej.

XV Otwarty Dzień Notariatu (sobota)

W sobotę, 23 listopada odbędzie się 15. edycja Dnia Otwartego Notariatu – wydarzenie podczas, którego można uzyskać darmowe konsultacje prawne od notariuszy. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie” – idealny dla osób, które pragną zadbać o przyszłość swojego majątku i bliskich.

Organizatorzy zapraszają w sobotę do świdnickiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Rynek 39-40, gdzie notariusze od godziny 10.00 do godziny 16.00 będą dostępni na miejscu, gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania. Porady będą udzielane również telefonicznie i online. Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Zawody „Pistolet i Rewolwer Obronny” (sobota)

Nadciąga druga tura zawodów PiRO – Pistolet i Rewolwer Obronny. Odbędą się one w sobotę, 23 listopada na terenie strzelnicy Klubu Sportów Obronnych w Świdnicy. – Start godzina 9:00 rano – czyli czas wstać wcześniej niż na sobotnie śniadanie. jeżeli lubisz strzelać dynamicznie i czasem marzysz, by spędzić aktywnie sobotę, te zawody są dla Ciebie! Obiecujemy: zero lenistwa, tylko szybka akcja. Zasady są proste: Szykuj sprzęt, bądź celny. Startujemy w klasie OPEN – bez dodatkowej optyki i kabur wewnętrznych. Zapisuj się online, im szybciej się zapiszesz, tym większa szansa, iż nie przegapisz tej zabawy! Do zobaczenia na strzelnicy – zachęcają do udziału organizatorzy wydarzenia. Formularz zapisów oraz regulamin zawodów dostępne są na stronie internetowej organizatorów.

I Ogólnopolski Turniej Siatkówki o Puchar Prezesa DZ LZS (sobota-niedziela)

W ten weekend odbędzie się I Ogólnopolski Turniej Siatkówki o Puchar Prezesa DZ LZS. Zmagania przeprowadzone zostaną w dwóch halach sportowych w dwóch kategoriach – kobiet (w hali sportowej GOKSiR Witoszów Dolny) i mężczyzn (w hali sportowej GCKiS Żarów ul. Piastowska). Pierwsze mecze startują o godzinie 9:00. Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

„Śladami św. Cecylii”. Spacer historyczny po świdnickiej katedrze (niedziela)

Przed nami piąty spacer historyczny po świdnickiej katedrze. Tym razem uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o postaci św. Cecylii. Do udziału w wydarzeniu zaprasza proboszcz parafii katedralnej ks. Marcin Gęsikowski oraz Świdnicka Fundacja św. Ignacego Loyoli.

W świdnickiej katedrze postać św. Cecylii grającej na pozytywie, dłuta Georga Leonharda Webera, widnieje na zwieńczeniu północnego skrzydła prospektu organowego. Cały prospekt ze słynną Niebiańską Orkiestrą będzie można zobaczyć z bliska w niedzielę 24 listopada, podczas piątego Spaceru Historycznego – zachęcają organizatorzy. Początek spaceru o godzinie 15.15.

Operetka „Hrabina Marica” (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę w Świdnicy zobaczymy słynną operetkę „Hrabina Marica” węgierskiego kompozytora Emmericha Kálmána. Przepełniają ją węgierskie rytmy czardasza, cygański temperament, wspaniałe melodie oraz szczere emocje głównych bohaterów.

Spektakl „Hrabina Marica” w Świdnicy
niedziela, 24 listopad godz. 17.00 – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury
Bilety w cenie od 100 do 110 zł dostępne są na: kubilecik, biletyna oraz online i w kasie ŚOK

W spektaklu występują śpiewacy, aktorzy i tancerze Teatru Muzycznego Arte Creatura. Artystom towarzyszy Orkiestra Teatru Muzycznego Arte Creatura pod dyrekcją Marka Kudry. Reżyseria: Marceli Pałczyński. Choreografia: Anna Siwczyk. Produkcja: Jarosław Wewióra, Maria Czempka-Wewióra. Kostiumy: Dorota Wewióra. Scenografia: Jarosław Wewióra. Libretto: Julius Brammer i Alfred Grunwald. Tłumaczenie: Agnieszka Feill, Władysław Krzemiński, Artur Tur.

/opr. mn/

Idź do oryginalnego materiału