W dniach 22–26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża – święto osób, które swoim bezinteresownym gestem ratują życie innych. W ramach lubelskich uroczystości, 23 listopada 2024 roku o godzinie 11.00, w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Honorowymi Dawcami Krwi. W programie zaplanowano wręczenie wyróżnień oraz część artystyczną.
Historia i znaczenie Honorowego Krwiodawstwa w Polsce
Polski Czerwony Krzyż od 66 lat promuje ideę honorowego krwiodawstwa, przypominając o roli, jaką krew odgrywa w ratowaniu życia i zdrowia. Już w latach trzydziestych XX wieku PCK powołał pierwsze ośrodki krwiodawstwa w Polsce, przyczyniając się do rozwoju krwiolecznictwa.
W województwie lubelskim mamy blisko 42 000 Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi, którzy oddali łącznie setki litrów tego bezcennego daru.
Uroczystości w Lublinie – program wydarzenia
Lubelskie obchody Dni Honorowego Krwiodawstwa odbędą się 23 listopada 2024 r. i obejmują:
- 10:00 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Honorowym Krwiodawcom PCK – Społeczeństwo” (ul. Żołnierzy Niepodległej 8).
- 11:00 – Oficjalna część uroczystości w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego (ul. Spokojna 4):
- Powitanie gości.
- Wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych, takich jak Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz odznaki „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
- Wyróżnienia Polskiego Czerwonego Krzyża, m.in. Kryształowe Serce.
- Podsumowanie Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”.
- Wystąpienia artystyczne i poczęstunek.
Wystawa plastyczna i lokalne obchody
Podczas uroczystości w Lublinie odbędzie się wystawa prac plastycznych wykonanych przez podopiecznych Domów Pomocy Społecznej oraz uczniów w ramach konkursu „Mała Kropla Krwi Ratuje Życie”.
Dni Honorowego Krwiodawstwa będą również obchodzone w rejonowych oddziałach PCK:
- Radzyń Podlaski – 23 listopada,
- Chełm – 25 listopada,
- Biłgoraj i Lubartów – 28 listopada,
- Kraśnik – 29 listopada,
- Puławy – 6 grudnia.
Czy brałeś kiedyś udział w akcji krwiodawstwa? Co sądzisz o roli Honorowych Dawców Krwi w ratowaniu życia? Podziel się swoją opinią w komentarzach i udostępnij artykuł, by szerzyć ideę honorowego krwiodawstwa!