Co nas czeka w pogodzie? Gdzie spadło najwięcej deszczu?

6 dni temu

W ostatnich godzinach układ niskiego ciśnienia (którego początek trasy znajdował się w rejonie Zatoki Genueńskiej przez co, określany jest mianem “niżu genueńskiego”), przemieszczał się znad wybrzeża Chorwacji w kierunku Europy Środkowej. O godz. 14:00 centrum układu znajdowało się na pograniczu Słowacji i Węgier. W nocy z piątku na sobotę (13/14.09.2024) pogłębiający się niż dotrze do południowo-wschodniej części Polski. Wędrówka ośrodka niskiego ciśnienia zostanie zablokowana w rejonie Polski w wyniku oddziaływania rozległych układów wyżowych na zachodzie i północnym wschodzie kontynentu. W nocy dojdzie do zwiększenia gradientu barycznego nad południowo zachodnią częścią Polski, co przyczyni się do wystąpienia silnego wiatru z kierunków północnych.

Opady atmosferyczne w ciągu minionej doby
Minionej doby, strefa opadów atmosferycznych obejmowała rozległy obszar zachodniej, południowo zachodniej oraz częściowo północnej Polski. Największe sumy opadów wystąpiły w południowej części woj. dolnośląskiego i opolskiego. Najwyższe sumy dobowe wynoszące co najmniej 80 mm odnotowano na stacjach: Ołdrzychowice Kłodzkie, Kamienica, Głuchołazy i Międzylesie. Pomiary ze stacji i dane z modelu RainGRS wskazują, iż dobowe sumy opadów przekraczające 50 mm dotyczyły znacznych obszarów południowych części woj. opolskiego i woj. dolnośląskiego.

Aktualna sytuacja meteorologiczna
W nocy zachmurzenie duże i całkowite, na wschodzie kraju większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu i zachodzie okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i zachodzie Małopolski przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie burze. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim do 90 mm, opolskim do 90 mm, śląskim 60 mm, małopolskim do 70 mm, podkarpackim do 35 mm, lubuskim do 20 mm, na południu wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego do 15 mm. Temperatura minimalna od 9°C w kotlinach sudeckich, około 12°C w centrum, do 16°C na Podlasiu i Mazurach. Wiatr umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 70 km/h, północny, na wschodzie kraju słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 140 km/h. W dzień zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm, w województwie opolskim również do 70 mm, w śląskim i małopolskim do 90 mm, w łódzkim do 50 mm, a w podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim do 40 mm. Temperatura maksymalna od 12°C w kotlinach sudeckich, około 18°C w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na Opolszczyźnie i południu Wielkopolski do 80 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 85 km/h, północny, na wschodzie kraju północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 140 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

Prognozowana sytuacja meteorologiczna
14.09.2024 19:30 – 19:30 15.09.2024 (Sobota/Niedziela)
W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, a w Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym! Na wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim, opolskim do 80 mm, śląskim i małopolskim do 100 mm, podkarpackim do 40 mm, w świętokrzyskim i łódzkim i na południu mazowieckiego do 35 mm, lubelskim do 20 mm. Wysoko w górach śnieg z deszczem i śnieg. Temperatura minimalna od 11°C do 16°C, w kotlinach górskich 7°C, 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, na południowym zachodzie w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu do 60 km/h, z kierunków północnych. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 130 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

W dzień zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, na Dolnym Śląsku przejściowo nawalnym! Na południowym wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm, w województwie opolskim do 30 mm, w śląskim i małopolskim podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim do 20 mm. W szczytowych partiach Tatr opady śniegu przechodzące w śnieg z deszczem. Temperatura maksymalna od 12°C w kotlinach sudeckich, około 20°C w centrum, do 23°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, na Opolszczyźnie i południu Wielkopolski do 80 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 85 km/h, północny, na wschodzie kraju z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 100 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

Prognozowany przebieg zdarzeń według modeli numerycznych
W związku z obecnością centrum ośrodka niskiego ciśnienia na południu kraju, w okresie 13.09.2024 12:00 UTC – 16.09.2024 12:00 UTC (72 h) wyniki modeli numerycznych wskazują na duże sumy opadów atmosferycznych na południu Polski. Poniżej przedstawiony przebieg zjawisk został opracowany z wykorzystaniem następujących numerycznych modeli pogody: ECMWF 0.1°, Alaro 4 km, COSMO 7 km, COSMO 2.8 km i UM 4 km. Scenariusze wskazywane przez wyżej wymienione modele obejmują wystąpienie maksymalnych sum opadów od 250 do 400 mm w zlewni Nysy Kłodzkiej, a w zlewni Małej Wisły od 200 do 350 mm. Na obszarach województw lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i lubelskiego prognozowane jest wystąpienie sum opadów nieprzekraczających 80 mm.

Analiza wyników wybranych modeli numerycznych wykorzystywanych w IMGW-PIB wskazuje na następujący przebieg zjawisk:
W piątek i sobotę (13.09 14:00 – 14.09 14:00) intensywne opady deszczu obejmą obszary województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz małopolskiego. W tych obszarach prognozuje się wystąpienie sumy dobowej od 50 do 120 mm (lokalnie więcej), przy czym najwyższe sumy opadów spodziewane w południowych częściach woj. dolnośląskiego oraz woj. opolskim i śląskim. Grupa modeli wskazuje również na możliwość wystąpienia dużych sum opadu w południowej części woj. łódzkiego i woj. świętokrzyskim (30 – 50mm). Z uwagi na duży gradient ciśnienia prognozowane są duże prędkości wiatru, szczególnie w południowej i południowo-zachodniej części kraju, gdzie porywy mogą osiągać 80 km/h, a w szczytowych Sudetów do 120 km/h. W Polsce centralnej, południowej, południowo-wschodniej i wschodniej możliwe burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru. Nie wyklucza się również wystąpienia kilku trąb powietrznych.

W sobotę i niedzielę (14.09 14:00 – 15.09 14:00), większość modeli numerycznych wskazuje, iż najwyższe dobowe sumy opadów sięgające miejscami maksymalnie do 150 mm mogą wystąpić w woj. dolnośląskim i opolskim. Opady o mniejszej intensywności, wynoszące do 30 mm występować będą w pasie od południowego zachodu Polski, przez woj. wielkopolskie, łódzkie, częściowo mazowieckie i lubelskie. Wyliczenia modeli numerycznych wskazują również na możliwe porywy wiatru osiągające 70 km/h, przy czym porywy sięgające 140 km/h mogą wystąpić w wyższych partiach Sudetów. W Polsce centralnej, południowej, południowo-wschodniej i wschodniej możliwe burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru. Nie wyklucza się również wystąpienia kilku trąb powietrznych, zwłaszcza w sobotę w godzinach popołudniowych i wieczornych.

W niedzielę i poniedziałek (15.09 14:00 – 16.09 14:00) modele numeryczne wskazują na dobową sumę opadów 40 – 80 mm w województwie dolnośląskim, południowej części woj. lubuskiego oraz od 10 do 30 mm w pozostałej części Polski południowej i częściowo środkowej. Wyniki modeli numerycznych wykazują również porywy wiatru do 90 km/h w Sudetach i do 70 km/h w Tatrach.

Warto zaznaczyć, iż grupa modeli (m.in. UM, ICON, GEM) sygnalizuje możliwość wystąpienia dużych sum opadów w sobotę i niedzielę na obszarze woj. śląskiego i małopolskiego, gdzie w ciągu doby może miejscami spaść ponad 120 mm deszczu.

Prezentowany scenariusz prognozowanych zjawisk został opracowany w oparciu o wyliczenia modeli numerycznych. Należy mieć na uwadze ograniczenia modeli wynikające z zastosowanych różnych schematów parametryzacyjnych procesów mikrofizycznych zachodzących w chmurach, różnych schematów numerycznych oraz siatek obliczeniowych. Obecne prognozy charakteryzują się rozbieżnościami, co może być związane z tym, iż rzeczywisty przebieg zdarzeń może różnić się w pewnym stopniu od prognozowanego.

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

Idź do oryginalnego materiału