Najbliższe dni upłyną pod znakiem bardzo zmiennej pogody – od mroźnego i pogodnego początku weekendu, przez opady śniegu, śniegu z deszczem i porywisty wiatr, aż po ocieplenie w końcówce tygodnia.
Piątek i sobota zapowiadają się dość pogodnie – choć nie wszędzie – i na ogół bez opadów. W sobotę późnym popołudniem nad Pomorze nasunie się strefa opadów, początkowo śniegu, przechodzących w śnieg z deszczem, a miejscami także opady marznące. Będzie ślisko! Na Wybrzeżu oraz miejscami w obszarach podgórskich wiatr stanie się porywisty, osiągając prędkość do 70 km/h. Temperatura powietrza w dzień wyniesie od około –1°C na wschodzie do około 3°C na zachodzie. Noc będzie mroźna, na Podhalu temperatura spadnie choćby do około –11°C. Na południu utworzą się gęste mgły.
Nocą z soboty na niedzielę front atmosferyczny będzie przesuwał się na południe, przynosząc głównie opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. W niedzielny poranek strefa opadów obejmie także południową część kraju. Na północnym zachodzie dominować będą opady śniegu z deszczem i deszczu. Po przejściu frontu w całej Polsce wiatr stanie się porywisty, osiągając prędkość do około 60 km/h, a na Wybrzeżu do 70 km/h. Możliwe będą zawieje śnieżne. Temperatura maksymalna wyniesie od około 0°C na południu i wschodzie do 5°C na północnym zachodzie.
Początek przyszłego tygodnia w pogodzie będzie bardziej dynamiczny. Utrzyma się porywisty wiatr, a opady śniegu i deszczu ze śniegiem przejdą w deszcz i mżawkę. W porywach wiatr osiągnie prędkość 70-80 km/h, a na Wybrzeżu do około 95 km/h. Zrobi się cieplej, temperatura wzrośnie do 10°C na zachodzie kraju, na wschodzie nieco chłodniej, około 6°C. Ze względu na silny wiatr odczuwalna temperatura będzie niższa.
W środę i czwartek wiatr stopniowo osłabnie, choć miejscami wciąż pozostanie porywisty. W środę na Wybrzeżu wciąż będą możliwe porywy wiatru do 70 km/h. Dominować będą opady deszczu i mżawki. przez cały czas dość ciepło, temperatura wyniesie około 5°C na wschodzie do około 10°C na zachodzie. W nocy temperatura nie będzie spadać poniżej 0°C.
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.