Co z inwestycjami na terenie szpitala Biziela? Padły zapewnienia

1 miesiąc temu

Na początku 2026 roku rozpocznie się wielka inwestycja na terenie szpitala Jurasza – budowa Centrum Leczenia Dzieci. W zeszłym tygodniu podpisano umowę na jej realizację. W drugiej placówce uniwersyteckiej – szpitalu Biziela – trwa oczekiwanie: wpierw na budowę Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii, a także na dokończenie prac w nowym budynku. O sytuację przy Ujejskiego zapytaliśmy władze UMK i Collegium Medicum.

6 marca w szpitalu Jurasza podpisano umowę na projekt i budowę Centrum Leczenia Dzieci – nowego gmachu lecznicy, który pomieści wszystkie kliniki pediatryczne i stworzy komfortowe warunki dla pacjentów i ich opiekunów, a także studentów Collegium Medicum. Budynek, który zrealizuje konsorcjum Ebudu i Erbudu, ma być gotowy w październiku 2027 roku – CZYTAJ WIĘCEJ.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele UMK i Collegium Medicum, na czele z rektorem toruńskiej uczelni prof. Andrzejem Tretynem i prorektorem ds. CM prof. Dariuszem Grzanką. Korzystając z okazji zapytaliśmy ich o inwestycje w szpitalu Biziela. Niedawno otwarto oferty na budowę Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii, które ulokowano na terenie przed wjazdem na SOR – będzie to obiekt modułowy. Chęć jego wykonania wyraziły trzy spółki, ale wszystkie oferty przekroczyły budżet CM UMK (64 miliony); najtańsza opiewa na 68,7 miliona.

Prof. Grzanka uspokaja jednak, iż propozycje cenowe były spodziewane przez uczelnię. – Teraz je analizujemy, ale niedługo nastąpi rozstrzygnięcie przetargu. Równocześnie złożyliśmy już swój udział w konkursie KPO na dofinansowanie, ale niezależnie od tego czekamy na wyniki, ale byliśmy już w kontakcie z ministerstwem i jesteśmy dosyć pewni tego, iż uda nam się gwałtownie rozpocząć prace – powiedział MetropoliaBydgoska.PL prorektor ds. CM UMK.

Drugim wyzwaniem dla „Biziela” jest dokończenie rozpoczętej rozbudowy placówki. Wystartowała ona w 2021 roku, ale po dwóch latach zamiast zakończenia doszło do niespodzianki – realizująca ją firma Alstal na mocy ugody zeszła z placu budowy. Konieczny będzie zatem przetarg na dokończenie zadania.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Dotacje z KPO na onkologię. „Biziel” i „Jurasz” z milionami, CO bez wsparcia


Ta kwestia jest skomplikowana z uwagi na relację pomiędzy nami a ministerstwem. Jesteśmy w przyjaznym kontakcie, a ustalenia są pozytywne – dodał Grzanka. – Nie możemy tej inwestycji porzucić, należy ją dokończyć. Ministerstwo Zdrowia ma tego świadomość. Trzeba rozłożyć środki na kolejne lata, tak by z końcem 2027 roku ją sfinalizować – uzupełnił prof. Andrzej Tretyn.

Prorektor Grzanka zaznaczył również, iż wyżej wymienione zadania to tylko element wieloletniego planu inwestycyjnego. – Nie zatrzymujemy się, bo rektor jest dynamiczny – mamy już naszkicowaną koncepcję domu studenckiego nr 4. Myślimy już dalej – o centrum kongresowym – oznajmił. Wizje zagospodarowania terenu między szpitalem Jurasza a al. Wyszyńskiego znane są od kilku lat; wspomniane centrum kongresowo-dydaktyczne z hotelem miałoby zostać ulokowane przy skrzyżowaniu Wyszyńskiego i Powstańców Wielkopolskich.

Idź do oryginalnego materiału