Coraz mniej azbestu

9 godzin temu

– Od 2006 roku, wspólnie z gminami, realizujemy program usuwania wyrobów zawierających azbest. Przez te wszystkie lata zlikwidowaliśmy ok. 15 tysięcy ton tego szkodliwego materiału z posesji naszych mieszkańców – mówi Paweł Jazy, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu. Kilka dni temu, na mocy podpisanej umowy, powiat poznański otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. To pozwoli na realizację tego programu także w kolejnych dwóch latach.

– Plany mamy ambitne. Aktualnie funkcjonujące przepisy obligują nas zresztą do usunięcia wszystkich wyrobów zawierających azbest do końca 2032 roku. W zakończonym już, ostatnim naborze po raz pierwszy umożliwiliśmy składanie wniosków przedsiębiorcom. O wsparcie mogły się także starać osoby fizyczne, a także rolnicy – dodaje Paweł Jazy. Powiat poznański, który jest pionierem w dziedzinie usuwania azbestu w Polsce, pokrywa sto procent kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych. Dotyczy to demontażu, odbioru, transportu oraz unieszkodliwienia zgłoszonego materiału.

Dlaczego azbest jest niebezpieczny i źle wpływa na środowisko? Przede wszystkim dlatego, iż zawiera włókna, które przedostają się do dróg oddechowych człowieka, kiedy ten jest w jego otoczeniu. To zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego. Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Skutki jego szkodliwego działania nie muszą być natychmiastowe, jego wpływ na człowieka może ujawnić się choćby po kilkudziesięciu latach. Z powodu wywoływanych przez niego chorób każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.

Idź do oryginalnego materiału