Cykl życia odzieży sportowej – od produkcji do utylizacji

lowicz24.eu 6 dni temu
Współczesny konsument – czyli osoba używająca różnego rodzaju dóbr – jest coraz bardziej świadomy. Zwiększa się liczba osób, których nie zadowala już samo kupienie produktu. Interesuje nas, z czego jest on wykonany, z jakich surowców, skąd czerpana jest energia zużywana w tym procesie i co się stanie z danym przedmiotem, gdy przestaniemy go używać? Pytania te są istotne również w kontekście odzieży sportowej. Różne marki odmiennie podchodzą do zagadnienia zrównoważonego rozwoju, dlatego warto wybierać tych producentów, którym leży na sercu nie tylko zysk, ale także środowisko naturalne oraz pracownicy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby dokonywać zakupów odzieży sportowej w duchu sustainability.

Jak powstaje odzież sportowa?

Cykl życia ubrań sportowych zaczyna się w momencie wyprodukowania włókien, z których mają one powstać. Zasadniczo mamy tutaj dwie ścieżki. Włókna syntetyczne wytwarzane są w specjalistycznych fabrykach, w toku zaawansowanych procesów technologicznych. Spore znaczenie mają w nich odczynniki chemiczne. Tak powstaje np. poliester, odznaczający się świetnymi adekwatnościami – jest elastyczny, czysty biologicznie, w dużym stopniu odporny na ścieranie i na działanie promieniowania UV. W przypadku włókien naturalnych proces wygląda inaczej. Surowiec – np. wełna owiec merynosów – pozyskiwany jest w toku tradycyjnego strzyżenia, a jego obróbka ma bardziej mechaniczny charakter.

Który z tych sposobów jest lepszy? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Poza samym surowcem istotnych jest bowiem wiele dodatkowych czynników. jeżeli dzianina trafia do fabryki w którymś z państw tzw. globalnego Południa, gdzie regulacje prawne nie zaw
Idź do oryginalnego materiału