Komisja Europejska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Cyprowi i Polsce za niewdrożenie Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Cypr, podobnie jak Polska, nie wyznaczył koordynatora ds. usług cyfrowych ani nie nadał mu odpowiednich uprawnień do pełnienia obowiązków związanych z DSA.
Cypr wśród pozwanych krajów
Cypr, mimo wyznaczenia koordynatora ds. usług cyfrowych, nie nadał mu kluczowych uprawnień, co stało się powodem skargi Komisji Europejskiej. Podobne problemy mają również Czechy, Hiszpania i Portugalia, które również nie powierzyły koordynatorom niezbędnych uprawnień.
Polska bez koordynatora
Polska została pozwana za brak wyznaczenia koordynatora ds. usług cyfrowych i niepodjęcie działań w celu zapewnienia nadzoru nad przepisami DSA. Komisja przypomina, iż państwa członkowskie miały obowiązek wyznaczyć koordynatorów do 17 lutego 2024 roku.
Co mówi Komisja Europejska?
Komisja podkreśla, iż koordynatorzy ds. usług cyfrowych są kluczowi dla skutecznego nadzoru nad DSA i jednolitego stosowania przepisów w całej Unii Europejskiej.
Co to jest DSA?
DSA reguluje zasady moderowania treści w Internecie, m.in. oznaczania materiałów politycznych i wzmacniania „określonych narracji”. Jego celem jest zapewnienie bezpiecznego środowiska online.

FAQ
Dlaczego Cypr został pozwany przez Komisję Europejską?
Cypr nie wyznaczył koordynatora ds. usług cyfrowych ani nie nadał mu odpowiednich uprawnień, co narusza przepisy DSA.
Co oznacza niewdrożenie DSA?
Brak wdrożenia DSA oznacza, iż państwa członkowskie nie są w stanie skutecznie nadzorować zasad moderowania treści w Internecie, co może wpłynąć na bezpieczeństwo cyfrowe obywateli.