Cypr jak trampolina dla pomocy domowych

3 dni temu

Na Cypr przylatują pomagać starszym bardzo gwałtownie jednak stąd uciekają do innych państw Europy zostawiając podopiecznych bez opieki

Jak twierdzi Rita Superman, tysiące pomocników domowych nielegalnie wykorzystuje Cypr jako trampolinę do innych miejsc w UE.

Konieczny jest większy nadzór i usprawnienia, zarówno pod względem statusu prawnego pracowników na Cyprze, jak i wyjaśnienia dokładnego opisu stanowiska, na podstawie którego zostali zatrudnieni – powiedziała Superman w rozmowie z CyBC.

Pracownicy domowi, głównie kobiety, ze Sri Lanki, Nepalu i Indii, zwykle przyjeżdżają bez żadnych specjalistycznych umiejętności radzenia sobie z osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub dziećmi, a czasami choćby bez wymaganego przeszkolenia w zakresie podstawowych zasad higieny, mimo iż mają do czynienia z osobami z problemami zdrowotnymi.

Organizacje pozarządowe również od lat biją na alarm w sprawie pracowników porzucających swoje stanowiska. Znane są także przypadki pomocy domowej, która przez dziesiątki lat nielegalnie mieszkała i pracowała na Cyprze.

Rodziny i same osoby starsze wolą opiekę domową, częściowo dlatego, iż jest ona tańsza niż pobyt w ośrodku pielęgniarskim dla osób starszych

Jej zdaniem regulacje zapewniające uczciwe warunki pracy dla tej głównie kobiecej siły roboczej są niewystarczające. Przykładowo brak porozumienia z krajami ojczystymi często oznacza, iż ​​składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez ich pracodawców i podmioty sponsorujące wizy nie mogą zostać im wypłacone.

Jednym z powodów, dla których pracownicy odchodzą od swoich legalnych pracodawców, jest fakt, iż mogą zarobić więcej, pracując dla kilku gospodarstw domowych jednocześnie, jako sprzątacze lub na innych stanowiskach, i być bardziej niezależni niż niania lub opiekunka mieszkająca w domu.

Inny dotyczy sposobu działania nieuczciwych agencji zatrudnienia, które sprowadzają kobiety na Cypr, a następnie namawiają je do wyjazdu do innych państw UE, obiecując im lepsze zarobki za granicą – czasami fałszywie.

Superman powiedziała, iż kobiety uciekają m.in. do Portugalii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Włoch.

Zezwolenie na pobyt lub wiza umożliwiają im podróżowanie do UE jako turyści – powiedziała.

Przemawiając w imieniu osób starszych, rzecznik Third Age Observatory, Demos Antoniou, stwierdził, iż problem polega na tym, iż państwo musi zrobić więcej, aby włączyć pracowników z innych państw do programów szkoleniowych, zanim udzieli im pozwolenia na podejmowanie zatrudnienia w gospodarstwach domowych.

Zdarzały się przypadki, iż osoby starsze lub niepełnosprawne zostawały porzucone w łóżku – powiedział.

Jeśli nadużyciom nie zapobiegnie się poprzez szkolenia, „w domach prywatnych i innych miejscach trzeba będzie zainstalować kamery, aby chronić osoby pozostające pod ich opieką” – dodał

Obaj mówcy przyznali jednak, iż nadużycia mogą mieć charakter dwustronny i iż znane są przypadki opiekunów i pomocy domowych pracujących w przerażających warunkach.

Pomimo niedawnego podwojenia państwowych dotacji na opiekę grupową nad osobami starszymi, państwo nie zrobiło wystarczająco dużo, aby uregulować, zmodernizować i usprawnić całą sytuację.

Na świecie jest 150 000 osób starszych, a około 4000–6000 z nich przebywa w domach opieki – powiedział Antoniou, dodając, iż państwo zawodzi tę grupę demograficzną.

Idź do oryginalnego materiału